خزانی برای حمله قطار 'به خوبی برنامه ریزی کرده بود'

حق نشر عکس AFP

یک مقام دادستانی فرانسه می گوید مرد مسلحی که جمعه هفته پیش سعی کرد در قطاری در این کشور به مسافران حمله کند از قبل به خوبی برای آن برنامه ریزی کرده و آماده شده بود.

فرانسوا مولینز روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که ایوب الخزانی، ۲۵ ساله، حامل ۲۷۰ گلوله، مسلسل و یک بطری بنزین بود.

به گفته او بررسی مکالمات تلفنی این مرد مراکشی نشان داد که کمی پیش از شروع حمله یک ویدئوی اسلام گرایان افراطی را تماشا کرده بود.

ایوب الخزانی در قطار سریع السیر تالیس توسط سایر مسافران مهار شد. کسی در این حمله کشته نشد.

سه آمریکایی و یک بریتانیایی که مهاجم را به زیر کشیدند نشان لژیون دونور فرانسه را به خاطر شجاعت دریافت کرده اند.

آقای مولینز در کنفرانس خبری سه شنبه گفت:‌ "ایوب خزانی درحالی که در قطار تالیس بود به فایل های صوتی در یوتیوب گوش کرد. در این فایل ها یک فرد از مومنان می خواهد جهاد کنند و به نام پیغمبر دست به سلاح ببرند."

او گفت تحقیقات رسمی در زمینه تروریستی بودن این حمله شروع شده و افزود که سایر مقام های اروپایی اطلاعاتی درباره سفرها و ارتباطات مظنون با اسلام رادیکال ارائه کرده اند.

انتظار می رود بازجویان چندین اتهام علیه او تنظیم کنند، از جمله چند مورد تلاش برای قتل از طریق اقدامات تروریستی.

براساس قوانین فرانسه، اتهامات علیه این فرد می بایست تا سه شنبه شب در دادگاه مطرح و حکم ادامه بازداشت متهم دریافت شود مگر آنکه مجوز ویژه ای برای تمدید دوره بازداشت کسب شود.

آقای مولینز گفت که الخزانی "به بنیادگرایی شناخته شده بود" و اخیرا به ترکیه سفر کرده بود که "مسیر احتمالی ورود به سوریه است."

گفته می شود که فرد مظنون برنامه ریزی برای انجام حمله تروریستی را رد کرده و گفته است که یک کیف شامل سلاح را شب قبل پیدا کرده و قصد استفاده از آن برای سرقت از مسافران را داشته است.

اما دادستان گفت که توضیحات الخزانی در جریان بازجویی مبهم تر و مبهم تر شد تا اینکه او به کلی از صحبت کردن با بازجویان خودداری کرد.

به گفته دادستان او علاوه بر سلاح های نام برده شده یک قبضه سلاح کمری از نوع لوگر و یک تیغ موکت بری را هم همراه داشت.

گزارش می شود که مظنون مراکشی در سال ۲۰۰۷ به اسپانیا نقل مکان کرد و هفت سال در آن کشور زندگی کرد و بعد به فرانسه و سپس بلژیک رفت.

او به خاطر دفاع از افراط گرایان و حضور در یک مسجد مرتبط با بنیادگرایان مورد توجه مقام های اسپانیا قرار گرفت. گفته می شود که او همچنین اقدام به قاچاق مواد مخدر کرده است.

مقام های بلژیکی می گویند که اشیایی از محل زندگی او در بروکسل برای بررسی بیشتر ضبط شده است.

حق نشر عکس Getty

مطالب مرتبط