محکومیت دو سرباز روسیه مستقر در تاجیکستان به حبس‌های طولانی

دو سرباز روس پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان به جرم قتل یک راننده تاکسی برای سالهای طولانی به زندان محکوم شدند.

محاکمه فیودور باسیمف و ایلدار سحابف از سوی دادگاه نظامی حوزه اورال روسیه در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار و حکم دادگاه علیه آنان بعد از ظهر دیروز چهارشنبه ۴ شهریور (۲۶ اوت) صادر شد.

قاضی دمیتری نوردوین آقای باسیمف را برای ۱۷ سال و آقای سحابف را به مدت ۱۳ سال به زندان محکوم کرد.

این دو سرباز به دست داشتن در قتل رحیم‌جان تیشه‌بایف، راننده تاکسی، در ماه اوت سال گذشته متهم شده بودند. انگیزه این قتل بدهکار بودن فیودور باسیمف به این تبعه تاجیکستان خوانده شده است.

دادگاه این افراد را همچنین به پرداخت مبلغ یک میلیون روبل روسی (معادل بیش از ۱۴ هزار دلار) به عنوان غرامت به اعضای خانواده فرد مقتول موظف کرده است.

به گفته قیوم یوسفف، وکیل مدافع فیودور باسیمف، این سرباز پایگاه نظامی روسیه همه اتهامات وارده، از جمله سرقت پولهای راننده تاکسی پس از قتل او را پذیرفته، ولی همراهش خود را بی‌گناه خوانده است. وکیل مدافع ایلدار سحابف اصرار دارد که موکل او شریک جرم نیست و تنها شاهد این حادثه بوده است.

بر اساس توافق روسیه و تاجیکستان، قرار است این دو نظامی روس پس از اجرایی شدن حکم دادگاه به وطن خود منتقل شده و دوره محکومیت خود را در روسیه سپری کنند.

نارضایتی مردم محلی

در ماههای گذشته چند رویداد جنجال‌برانگیز که تعدادی از نظامیان روس در تاجیکستان در آنها دخیل بوده‌اند، به واکنشهای تندی در افکار عمومی و بحثها پیرامون دلایل حضور پایگاه روسیه در منطقه دامن زده است.

دادستانی شهر کولاب، در جنوب تاجیکستان، اخیرا نزدیک به ۲۰ سرباز روسیه را به اتهام "اوباشی" مورد بازجویی قرار داده است. آنان متهم شده‌اند که در اواخر ماه ژوئیه "در حالت مستی" با تعدادی از ساکنان شهر کولاب درگیر شده و شعارهای ملی‌گرایانه و در مخالفت با مردم محلی سر داده‌اند.

Image caption قیوم یوسفف، وکیل مدافع فیودور باسیمف می‌گوید موکلش اتهامات را پذیرفته است

به گزارش رسانه‌های محلی، نظامیان روس شیشه‌ پنجره‌های برخی از واحدهای مسکونی و تاسیسات اجتماعی را شکسته و رسته‌های (طبقهای) فروش میوه و سبزیجات در بازار شهر را با هندوانه هدف گرفته و خراب کرده‌اند. در این زدوخورد شماری از ساکنان محلی آسیب دیده‌اند.

گفته شده که این افراد همچنین تلاش کرده‌‌اند دوربینهای مداربسته را خراب کنند، اما پلیس محلی گفته که نسخه‌هایی از این ویدئوها را در اختیار دارد. پس از انجام تحقیقات، این پرونده "اوباشی" به دادستانی نظامی پایگاه روسیه در تاجیکستان ارسال می‌شود.

پادگان نظامی روسیه در شهر کولاب ۴۰ هکتار زمین را در بر می‌گیرد و در مرکز شهر واقع است.

صیاف مذراب، سردبیر نشریه موسوم به "اس اس اس ار" می‌گوید: "بسیار مواردی بوده که نظامیان روس در حالت مستی به خیابان می‌روند و داد و فریاد می‌زنند، سرود می‌خوانند و جنگ و دعوا می‌کنند. گاه آنها نیم برهنه، تنها با لباس زیر بیرون می آیند که برای مردم محلی قابل قبول نیست."

چندی قبل ساکنان ناحیه شوراآباد ولایت ختلان که با افغانستان هم مرز است، به رزمایش نظامیان روسیه در پایگاه موسوم به "مامیرک" اعتراض کردند. به گفته آنها، شماری از گلوله‌های شلیک شده از سوی سربازان روس به منازل مردم محلی اصابت کرده است.

پایگاه رزمایشی "مامیرک" از مناطق مسکونی در ناحیه شوراآباد چندان دور نیست.

به گفته مقامهای محلی در ناحیه شوراآباد، طی پنج سال گذشته در جریان تمرینات نظامی سربازان روسیه نزدیک هزار هکتار از مزارع غله سوخته و دهها راس از احشام مردم محلی تلف شده، اما به گفته مردم محلی کسی این خسارات را جبران نکرده است.

پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان با نزدیک هفت هزار نیرو بزرگ‌ترین پایگاه نظامی روسیه در خارج از آن کشور است و یکی از بزرگ‌ترین پایگاههای نظامی در منطقه آسیای میانه محسوب می‌شود. این پایگاه‌ها در شهرهای دوشنبه، کولاب و قرغان تپه، در جنوب تاجیکستان واقع است.

بر اساس توافقات بین دوشنبه و مسکو حضور این پایگاه در تاجیکستان تا سال ۲۰۴۲ تمدید شده است.