عکس‌های تکان‌دهنده از مهاجران به اروپا

به تازگی انتشار عکس جسد یک کودک سه ساله سوری که آب به سواحل بدروم در ترکیه آورده بود، بسیاری را تحت تاثیر قرار داده است.

در سال های گذشته عکس های تکان دهنده دیگری هم درباره پناهجویان به اروپا منتشر شده است که بعضی از آنها را در زیر می بینید:

حق نشر عکس Reuters

این عکس از خوان مدینا است که در سال ۲۰۰۴ عکاس یه روزنامه محلی در جزایر قناری بود. در آن هنگام قایقی که حامل مهاجران آفریقایی بود به آنجا می رسد و به دلیل واژگون شدن ۹ نفر از آنان غرق می شوند. عکس خوان مدینا که دو نفر از نجات یافتگان آن قایق را نشان می دهد، یک سال بعد جایزه ورلد پرس را از آن خود کرد.

حق نشر عکس AP

دو سال بعد از آن، جزایر قناری همچنان یکی از مقاصد عمده پناهجویان آفریقایی بود. در آن زمان، برخلاف گذشته قایق ها نه از مراکش، بلکه بیشتر از موریتانی یا سنگال می آمدند. بسیاری از مسافران تشنه و گرسنه بودند. در این عکس از آرتورو رودریگز، گردشگرانی را می بینیم که تلاش می کنند به پناهجویان کمک کنند. این عکس هم در سال ۲۰۰۷ جایزه ورلد پرس گرفت.

حق نشر عکس Reuters

دو ناحیه کوچک در ساحل مراکش که قلمرو اسپانیا به شمار می آید، شمار زیادی از پناهجویانی که قصد رسیدن به اروپا را دارند به خود جلب می کند، زیرا فاصله این منطقه با اروپا تنها یک نرده فلزی است. عکس از خوزه پالازون.

حق نشر عکس Reuters

گهواره یک کودک که در مرز سوریه با ترکیه رها شده. عکس از مراد سیزر.

حق نشر عکس AP

در ماه آوریل سال ۲۰۱۵ یک قایق چوبی که حامل پناهجویان سوریه و اریتره بود و در مسیر جزیره رُدز یونان در حرکت بود، با صخره برخورد کرد. در عکس یک زن ۲۴ ساله اریتره ای دیده می شود که توسط یک مأمور ارتش یونان نجات داده شده است. یکی دیگر از نجات یافتگان آن حادثه زنی باردار بود که بعدا نام مردی را که او را نجات داد روی پسرش گذاشت.

حق نشر عکس AP

ماه گذشته وقتی مقدونیه مرز خود را به روی مهاجران بست، هزاران نفر شب را در یک منطقه بی طرف گذراندند و فردای آن روز تلاش کردند که از سد مأموران پلیس بگذرند. عکس از خبرنگار آسوشیتدپرس دارکو وُجینوویچ.

حق نشر عکس Other

هفته گذشته این عکس در شبکه های اجتماعی بسیار دست به دست شد. بعدا معلوم شد که این مرد، به نام عبدالحلیم عطار، یک بی جاشده فلسطینی ساکن بیروت است. کمپینی برای کمک به او راه افتاد و تاکنون ۱۸۱ هزار دلار برای او جمع آوری شده است. او اکنون مصمم است که یک صندوق کمک به تحصیل کودکان فلسطینی راه بیندازد و هر چه زودتر به فلسطین برگردد.