رئیس جمهوری گواتمالا پس از استعفا راهی زندان شد

حق نشر عکس AFP
Image caption پرز از جلسه دادگاه عالی عازم محل بازداشت خود شد

رئیس جمهوری گواتمالا پس از استعفای از این سمت به زندان افتاده است.

پس از آنکه دادگاهی در پایتخت گواتمالا به درخواست دادستانی حکم بازداشت اوتو پرز مولینا، رئیس جمهوری را در ارتباط با اتهام فساد مالی و اداری صادر کرد، او این سمت کناره‌گیری کرد و ساعاتی بعد، روانه زندان شد.

در پی تصمیم اوتو پرز، پارلمان گواتمالا که پیشتر به طرح سلب مصونیت قضایی رئیس جمهوری و ممنوعیت خروج او از کشور رای داده بود، در یک نشست اضطراری استعفانامه او را تصویب کرد و ساعاتی بعد، رئیس جمهوری مستعفی در برابر قاضی دادگاه عالی حاضر شد.

به دستور قاضی دادگاه عالی گواتمالا، آقای پرز، که ژنرال بازنشسته ارتش است، تا روز جمعه در یک پایگاه نظامی در بازداشت خواهد بود تا دادگاه در مورد ادامه بازداشت او تا زمان برگزاری محاکمه تصمیم‌گیری کند. دادستانی گواتمالا هنگام تسلیم درخواست صدور حکم بازداشت آقای پرز گفته بود که نگران آن است که متهم درصدد خروج از کشور برآید هر چند وکیل رئیس جمهوری سابق تاکید داشت که موکل او مرتکب خلافی نشده است و در کشور باقی خواهد ماند.

با کناره‌گیری اوتو پرز، طبق قانون اساسی گواتمالا الخاندرو مالونادو، معاون رئیس جمهوری مستعفی، به عنوان رئیس جمهوری جدید سوگند یاد کرد. دوره ریاست جمهوری آقای مالونادو تا آغاز به کار رئیس جمهوری منتخب در ماه ژانویه سال آینده ادامه خواهد داشت. الخاندرو مالونادو در مراسم ادای سوگند خواستار حمایت مردم از دولت شد و وعده داد که در مدت زمامداری خود، برای مبارزه با فساد تلاش کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهوری مستعفی تا زمان تصمیم‌گیری دادگاه در یک پایگاه نظامی محبوس خواهد بود

با اعلام کناره‌گیری رئیس جمهوری سابق، معترضان به سیاست‌های او در میدان مرکزی گواتمالا سیتی، پایتخت، به شادمانی پرداختند و با تاکید بر لزوم مجازات آقای پرز، گفتند که هر دولتی که بر سر کار بیاید باید مبارزه با فساد را در راس برنامه‌های خود قرار دهد. قرار است روز یکشنبه، دور اول انتخابات ریاست جمهوری گواتمالا برگزار شود و مساله مبارزه با فساد بخش مهمی از تبلیغات نامزدهای انتخاباتی را تشکیل داده است.

اوتو پرز مولینا، ۶۴ ساله که در سال ۲۰۱۱ با وعده مبارزه جدی با فساد به ریاست جمهوری انتخاب شده بود، پس از چند هفته تظاهرات ضد دولتی و فشار برای برکناری رئیس جمهوری سرانجام از سمت خود کناره گرفت. براساس پرونده‌ای که دادستانی علیه رئیس جمهوری سابق تشکیل داده، او پرز متهم است که در یک رشته کلاهبرداری کلان از گمرک این کشور دست داشته و عملا طراح این کلاهبرداری بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption با اعلام استعفای اوتو پرز معترضان به شادمانی پرداختند

براساس محتوای این پرونده که به "پرونده خط تلفن داغ" شهرت یافته، برای مدت‌ها، برخی بازرگانان با پرداخت رشوه و کسب حمایت رئیس جمهوری، معافیت از عوارض گمرکی دریافت می‌کردند که در نتیجه آن، زیان کلانی به عواید دولتی وارد شده است. آقای پرز مشخصا به دریافت رشوه، داشتن ارتباط غیرقانونی و نقض قوانین گمرکی متهم است. ظاهرا گروه تحقیق برای مبارزه با فساد برای چندین ماه اقدامات مالی رئیس جمهوری را زیر نظر داشت و مکالمات تلفنی او را شنود می‌کرد.

رئیس جمهوری سابق تمامی این اتهامات را رد کرده و در استعفانامه خود گفته است که "با وجدانی آسوده" خود را در معرض قضاوت محاکم قضایی قرار می‌دهد.

اوتو پرز به عنوان نامزد حزب راستگرای "میهندوستان" در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١١ به پیروزی رسید و کار خود را از اول سال ٢٠١٢ آغاز کرد. از همان زمان آغاز به کار، آقای پرز و حزبش در مظان اتهام فساد مالی و اداری قرار گرفتند اما رئیس جمهوری در برابر خواست مخالفان برای برکناری شماری از مقامات دولتی و کناره‌گیری از مقام خود مقاومت می‌کرد.

گروه تحقیق برای مبارزه با فساد در گواتمالا در روزهای اخیر نسبت به اقدامات و پیشینه حزب اصلی مخالف، که یک حزب راست میانه است نیز ابراز نگرانی کرده است. در نظرسنجی‌های انجام شده، نامزد این حزب تاکنون پیشتاز بوده هر چند یکی از نظرسنجی‌ها حاکی از پیشی گرفتن یک نامزد مستقل است.

در صورتی که در رای‌گیری روز یکشنبه، هیچیک از نامزدها نتواند به حد نصاب آرا برسد، دو نامزد دارای بالاترین شمار آرا به دور دوم انتخابات که اواخر ماه اکتبر برگزار می‌شود راه خواهند یافت و رئیس جمهوری جدید از اول ماه ژانویه سال آینده کار خود را آغاز خواهد کرد.

مطالب مرتبط