بیش از ۶۰ مهاجر غیر قانونی در آبهای مالزی غرق شدند

حق نشر عکس EPA
Image caption آژانس دریایی مالزی در حال نجات یکی از قربانیان حادثه

آژانس دریایی مالزی اعلام کرده است که جسد بیش از ۶۰ مهاجر غیرقانونی اندونزیایی را که در اثر غرق شدن قایقی در آبهای مالزی مفقود شده بودند، پیدا شده است.

رابرت ته، رئیس امداد و نجات آژانس دریایی مالزی، به خبرگزاری رویترز گفت که بیشتر کشته‌شدگان مرد بودند؛ اما یک کودک هم در میان آنها بود. براساس گزارش‌ها تنها ۲۰ نفر از حادثه روز پنجشنبه ۳ سپتامبر، جان سالم به در برده‌اند.

به گفته آقای ته اگر تا پایان امروز، دوشنبه جسدی یافت نشود عملیات جستجو خاتمه خواهد یافت.

طبق گزارش‌ها این کارگران اندونزیایی برای تعطیلات جشن عید قربان راهی کشورشان بودند، اما قایق اندکی پس از حرکت واژگون و غرق شد.

آسمینه، یکی از قربانیان بعد از سه سال برای اولین بار قصد سفر به کشورش را داشت.

پسر ارشد او به خبرگزاری رویترز گفته است که مادرش می‌خواست خانواده‌اش را غافلگیر کند و تنها او از بازگشت مادرش خبر داشت.

آب‌های مالزی تابستان سال گذشته نیز شاهد غرق شدن چند قایق مهاجران غیرقانونی از میانمار و اندونزی بود که بر اثر آن صدها نفر کشته و تعدادی مفقود شدند.

برآورد شده است که مالزی اکنون میزبان حدود ۶ میلیون کارگر غیرقانونی از کشورهای مختلف بویژه اندونزی است.

این کارگران عموما در ساختمان‌سازی، کارخانه‌ها، مزارع و منازل مشغول به کارند.

صدها هزار کارگر غیرقانونی از کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله اندونزی و فیلیپین در مالزی کار می‌کنند و کارگران مسلمان سالی یکبار برای تعطیلات عید فطر یا قربان به صورت مخفیانه مالزی را ترک می‌کنند و دو باره بازمی‌گردند.

این حادثه در حالی رخ داد که اروپا نیز شاهد بدترین بحران پناهجویی است که طی آن هزاران نفر از خاورمیانه، بویژه سوریه برای فرار از جنگ تلاش می‌کنند با قایق خود را به اروپا برسانند.