بریتانیا در پنج سال آینده به بیست هزار سوری پناه می‌دهد

حق نشر عکس AFP

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا امروز در پارلمان این کشور وعده داد که در پنج سال آینده به بیست هزار جنگ‌زده سوری پناه بدهد.

این تعداد علاوه بر سهمیه‌ای است که بریتانیا در چارچوب برنامه فعلی سازمان ملل تعهد کرده است.

نخست وزیر بریتانیا گفت که درد و رنج مردم سوریه و کسانی که سعی می کنند خود را به اروپا برسانند "قلب آدمی را به درد می آورد".

آقای کامرون گفت که بریتانیا علاوه بر عمل به "مسئولیت اخلاقی" برای پناه دادن به آوارگانی که در اردوگاه‌های مرزی سکونت دارند، برای پایان دادن به بحران در سوریه هم تمام تلاش خود را خواهد کرد.

بودجه پناه دادن به این جنگ‌زدگان از محل بودجه کمک‌های بین‌المللی تامین شده که در اختیار شوراهای شهر قرار داده می‌شود تا مسکن و امکانات لازم برای پناهجویان را فراهم کنند.

نخست وزیر بریتانیا گفت که آوارگان سوری در چارچوب "برنامه اسکان افراد آسیب پذیر" پذیرفته و بیست هزار نفر از کسانی که در اردوگاه‌های مرزی در سوریه، اردن و ترکیه زندگی می‌کنند تا سال ۲۰۲۰ در بریتانیا مستقر خواهند شد.

بر اساس برنامه اسکان افراد آسیب پذیر، کسانی که در صورت بازگشت به کشور خود در "خطر جدی" هستند، مشمول حمایت‌های انسان دوستانه می‌شوند.

آنها می‌توانند پنج سال در بریتانیا کار و زندگی کنند و از خدمات عمومی بهره مند شوند.

حق نشر عکس PA
Image caption پهپاد نیروی هوایی بریتانیا که سه بریتانیایی را در سوریه هدف قرار داد

آقای کامرون گفت که شرایط پذیرفته شدن در برنامه اسکان افراد آسیب پذیر تسهیل خواهد شد و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مسئول شناسایی و ارزیابی افراد نیازمند است: "با اجرای این برنامه، بریتانیا به دنیا نشان خواهد داد که کشوری است با دلسوزی زیاد که همیشه به ارزشهایش وفادار است و به نیازمندان کمک می کند."

"بریتانیا نقش خود را در کنار شرکای اروپایی خود بازی خواهد کرد، اما چون این کشور عضو پیمان اروپای بدون مرز (شنگن) نیست، مجبور است رویه خاص خود را در پیش بگیرد."

"ما به پذیرش پناهجویان از اردوگاه‌ها و جاهای دیگر در ترکیه، اردن و لبنان ادامه می‌دهیم. به این ترتیب پناهجویان مسیری مستقیم و امن برای رسیدن به بریتانیا خواهند داشت تا جان خود را برای این سفر به خطر نیندازند، سفری خطرناک که به طرز غم انگیزی جان بسیاری از افراد را گرفته است."

آقای کامرون همچنین به پارلمان بریتانیا گفت که دو شهروند بریتانیایی که در تدارک حمله تروریستی به خاک بریتانیا بوده‌اند، ماه پیش با حمله پهپاد نیروی هوایی بریتانیا، در سوریه کشته شده‌اند.