تبلیغات گسترده دولت تاجیکستان علیه شورشیان

حق نشر عکس prezident.tj

وزارت کشور تاجیکستان از بازداشت سه تن دیگر از افراد متهم به همدستی با عبدالحلیم نظرزاده، معاون پیشین وزارت دفاع این کشور، در دره کوهستانی "رامیت" در شرق شهر دوشنبه، خبر داد.

به گفته این ورازت، این افراد در عملیات مشترک ماموران امنیتی، پلیس و ساختارهای دیگر قدرت روز سه شنبه ۸ سپتامبر دستگیر شده‌اند. نیروهای دولتی همچنین مقداری اسلحه از این افراد کشف و مصادره کردند.

وزارت کشور و کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان این گروه را "جنایت پیشه" خواندند و از شهروندانی که برای "دستگیر نمودن و نیست و نابود کردن" آن همکاری فعالانه کردند، ابراز سپاس کرده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption محل درگیری در نزدیکی فرودگاه دوشنبه

پلیس همچنین اعلام کرده است افرادی که به طور داوطلبانه اسلحه و مهمات جنگی را به دولت می‌سپارند، از مسئولیت قانونی معاف خواهند شد و کسانی که به دستگیری گروه عبدالحلیم نظرزاده کمک می‌کنند، جایزه خواهند گرفت.

عملیات گسترده نیروهای امنیتی و پلیس تاجیکستان برای دستگیری اعضای احتمالی این گروه هنوز در دره کوهستانی رامیت ادامه دارد و پلیس تاجیکستان روز گذشته نیز از بازداشت ۱۴ نفر از همراهان آقای نظرزاده خبر داد.

در همین حال، دولت تاجیکستان از برگزاری مراسم باشکوه جشن استقلال این کشور که با ۹ سپتامبر مصادف است، خودداری کرده است. همه ساله جشن استقلال با شرکت امامعلی رحمان، رئیس جمهوری و با رژه نظامی و آتشبازی و برنامه تئاتری گسترده‌ای برپا می‌شد، اما امسال این مراسم محدود‌تر شده است.

Image caption بازدید امامعلی رحمان از وحدت

به گفته منابع رسمی، فردا فقط در پارک‌های شهر دوشنبه کنسرت و نمایشگاههای تولیدات کشاورزی برگزار می‌شود و یک برنامه کنسرتی بزرگ در نزدیک آبشار کنار مجتمع "نوروزگاه" برپا می‌شود.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری، امسال به یک سخنرانی تلویزیونی اکتفا کرد که متن آن در سایت ریاست جمهوری منتشر شده است. وی در این سخنرانی افراط گرایی را تهدیدی جدی برای استقلال تاجیکستان خواند:

"مبارزه ما به مقابل افراطگرایی و تروریسم بین‌المللی در اصل مبارزه برای حفظ دولت، استقلال، فرهنگ و زبان، ارزش‌های ملی و زندگی آزاد و آسوده خلقمان می‌باشد. از این رو، هیچ یک (از) ما نباید در این مسئله بی‌طرف باشیم."

Image caption محل درگیری

وی همچنین گفت که راه برگزیده تاجیکستان، یعنی مدل "دولت دمکراتیک، دنیوی و حقوق بنیاد" راه درستی بوده است: "مردم شریف تاجیکستان خوب درک می‌کنند که استقلال و آزادی ارزش نخستین و بسیار عزیز و مقدس در حیات هر یک شخص آگاه و باننگ و ناموس و شرط مهمترین زندگی شایسته هر یک فرد وطن می‌باشد."

در همین حال، نهادها و رسانه های دولتی تاجیکستان تبلیغات گسترده ای علیه گروه عبدالحلیم میرزا نظرزاده، معاون سابق وزارت دفاع، که محل بود و باش او دقیقا معلوم نیست، به راه انداخته‌اند.

مدافعان حقوق بشر می‌گویند در این کارزار گسترده تبلیغاتی اصل "برائت" همواره زیر پا می‌شود.

Image caption محل درگیری

خبرگزاری "خاور" بیانیه‌ دهها سازمان و اتحادیه صنفی و اجتماعی، مانند جوانان و ورزشکاران را انتشار داده که آقای نظرزاده و همراهانش را "خاین و جنایتکار و تروریست" خوانده‌اند و در مقابل، از سیاست‌های "صلح آفرینی و سازنده" امامعلی رحمان، رئیس جمهوری، ابراز حمایت کرده‌اند.

این در حالی است که هیچ خبر دقیقی از سوی این گروه شورشی منتشر نشده و انگیزه‌های عصیان و درگیری آنان با نیروهای دولتی هنوز معلوم نیست.

دو روز قبل متن بیانیه‌ای منتسب به عبدالحلیم نظرزاده در در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن گفته شده بود دولت از قبل قصد بازداشت این افراد را داشته است.

نخستین درگیری این گروه با نیروهای دولتی که صبح جمعه ۴ سپتامبر در یکی از محلات نزدیک به فرودگاه شهر دوشنبه و در اداره پلیس شهر وحدت، در ۲۰ کیلومتری شرق این پایتخت، به وقوع پیوست، نُه مامور پلیس کشته شدند. اما از تلفات غیرنظامیان هیچ خبری منتشر نشده است.

مقامات تاکنون از کشته شدن ۱۷ عضو احتمالی این گروه و دستگیری بیش از ۵۰ نفر آنها خبر داده‌اند اما برخی منابع می‌گویند بسیاری از این افراد از نزدیکان و همکاران معاون سابق وزارت دفاع هستند که پس از درگیری‌های اخیر، در اقداماتی تلافی‌جویانه در خانه‌هایشان بازداشت شده‌اند.

گفته می‌شود بیشتر افراد بازداشت شده از نظامیانی هستند که در گردان شماره ۲۵ تحت فرماندهی آقای نظرزاده خدمت می‌کردند.

بیشتر این افراد همچنین از نیروهای مخالف سابق بوده‌اند که پس از امضای توافق صلح سال ۱۹۹۷ طبق سهمیه ۳۰ درصدی مخالفان در نیروهای دولتی ادغام شدند.