شمار مرگ و میر در کودکان در جهان به 'پایین‌ترین' میزان خود رسيده است

حق نشر عکس Getty

بر اساس یک گزارش منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی و صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) شمار موارد مرگ و میر در میان کودکان از سال ۱۹۹۰ تاکنون بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش در ۲۵ سال پیش، ۱۲ میلیون و هفتصد هزار کودک زیر ۵ سال جان خود را از دست دادند اما تخمین زده می‌شود که این رقم برای سال جاری برای اولین بار به زیر شش میلیون نفر برسد.

اما این سازمانهای فعال در امور بهداشت و سلامت کودکان هشدار داده‌اند که هنوز چالشهای زیادی پیش‌رو است.

این سازمان‌ها گفته‌اند که هدف‌ سازمان ملل‌متحد برای سال جاری که دو سوم کاهش در آمار مرگ و میر در میان کودکان بوده است محقق نخواهد شد. اگرچه بر اساس این گزارش نرخ مرگ کودکان کاهشی ۵۳ درصدی را نشان داده است.

گیتا رائو گوپتا، معاون دبیر اجرایی یونیسف، می‌گوید "ما البته بایستی به این پیشرفت بزرگ اذعان کنیم" و در عین حال می‌افزاید "اما با این وجود، تعداد بالای مرگ در بین کودکان زیر ۵ سال آنهم در اثر بیمارهای قابل پیشگیری ما را مجبور می‌کند بر تلاشهای خود بیافزاییم."

بر اساس گزارش منتشر شده هر روز ۱۶ هزار کودک زیر پنج سال در جهان جان خود را از دست می‌دهند. بسیاری از این کودکان قربانی بیماریهای قابل پیشگیری مانند ذات‌الریه و اسهال هستند در حالیکه نیمی از مرگ و میر بین کودکان بر اثر سوء تغذیه است.

نوزادان در چند روز اول پس از تولد بیش از سایر کودکان در معرض خطر مرگ قرار دارند و ۴۵ درصد مرگ نوزادان به دوره قبل از یک ماهگی مربوط می‌شود.

این گزارش همچنین به اختلاف در احتمال زنده ماندن کودکان در نقاط مختلف جهان اشاره دارد.

به گفته نویسندگان این گزارش شانس زنده ماندن نوزادانی که در برخی از مناطق آفریقا متولد می‌شوند تا رسیدن به سن ۵ سالگی ۱ به ۱۲ است اما این نرخ در کشورهای ثروتمند ۱ به ۱۴۷ است.