رئیس کمیسیون اروپا: باید پناهندگان میان کشورهای اروپایی تقسیم شوند

حق نشر عکس AP
Image caption عده‌ای از نمایندگان پارلمان اروپا شعارهایی را در حمایت از پناهجویان در دست گرفتند

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، می‌گوید که باید نظامی برای تقسیم پناهجویان میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا طراحی و اجرا شود تا اروپا بتواند واکنشی "سریع، مشخص و جامع" در قبال بحران پناهجویان داشته باشد.

او گفت نمی‌توان یونان، مجارستان و ایتالیا را در پذیرش پناهجویان تنها گذاشت. اینها کشورهایی هستند که بیشتر از دیگر اعضای اتحادیه اروپا موج پناهجویان به آنها می‌رسند.

آقای یونکر از طرحی اضطراری خبر داد که مطابق آن ۱۶۰ هزار پناهجو میان ۲۸ کشور اتحادیه اروپا تقسیم می‌شوند.

با کشته شدن صدها پناهجو در هفته‌های اخیر و وضعیت دشوار آنهایی که می‌خواهند خود را به اروپا برسانند، انتقادها از کشورهای اروپایی به خاطر نپذیرفتن پناهندگان بیشتر شدت گرفته و اختلافاتی نیز میان کشورهای اروپایی پدید آمده است.

در حالی که آلمان برای پذیرش پناهجویان اعلام آمادگی کرده، برخی کشورها می‌گویند تسهیل پذیرش پناهجویانی که خود را از مسیرهای "غیرقانونی" به اروپا می‌رسانند، تنها به افزایش پناهجویان منجر می‌شود.

حق نشر عکس AP
Image caption بحران پناهجویان در حدود یک سال اخیر تشدید شده است

ژان کلود یونکر از کشورهای اروپایی خواست تا "انصاف تاریخی" داشته باشند و توجه کنند که اغلب آنهایی که امسال وارد اروپا شده‌اند از جنگ در سوریه و لیبی گریخته‌اند.

او گفت اروپا از کشورهای همسایه سوریه ثروتمندتر است و امکان بهتری برای پذیرش پناهجویان دارد. آقای یونکر همچنین از تبعیض در پذیرش پناهجویان مطابق مذهب آنها انتقاد کرد. پیش از این اسلواکی اعلام کرده که تنها پناهجویان مسیحی را می‌پذیرد و نخست‌وزیر مجارستان هم گفته پناهندگان مسلمان "هویت مسیحی" اروپا را به خطر می‌اندازند.

صحبت‌های آقای یونکر در دفاع از پذیرش پناهجویان با واکنش منفی برخی نمایندگان پارلمان اروپا مواجه شد.

از جمله نایجل فاراژ، رهبر حزب استقلال بریتانیا در میان صحبت‌های او گفت که بیشتر آنها که راهی اروپا می‌شوند مهاجران اقتصادی هستند و اروپا باید مانند استرالیا سیاست متوقف کردن قایق‌های پناهجویان را اتخاذ کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نماینده ایتالیایی با ماسک آنگلا مرکل

همچنین جیانلوکا بونانو، نماینده دست راستی ایتالیایی در پارلمان اروپا، در حالی که ماسک آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را به صورت داشت، در میان صحبت‌های آقای یونکر به جایگاه سخنرانی رفت و با او دست داد.

بسیاری در اتحادیه اروپا آقای یونکر را متهم می‌کنند که برای پیشبرد منافع آلمان تلاش می‌کند.

آقای بونانو پیشتر در انتقاد از موضع آلمان در قبال پناهجویان گفته بود در حالی که پناهجویان آفریقایی در ایتالیا اسکان داده می‌شوند، آلمان پناهجویان سوری را می‌پذیرد. اشاره او به تفاوت سطح آموزش و نیروی کار ماهر در میان پناهجویان سوری و آفریقایی بوده است.

مطالب مرتبط