دمیرتاش: حزب حاکم ترکیه حملات ملی‌گرایانه را هدایت می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب عدالت و توسعه را متهم کرده که حملات ملی‌گرایانه را هدایت و کشور را به جنگ داخلی نزدیک می‌کند.

او گفت که هنوز کسی کشته نشده اما با "کارزاری از اعدام خودسرانه روبه‌رو هستیم".

خشونت‎ها در شرق ترکیه در پی نقض آتش‌بس میان دولت و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) افزایش یافته است، تا این اندازه که احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفته که عملیات علیه پ‌ک‌ک تا نابودی کامل این گروه ادامه خواهد یافت.

منتقدان دولت، حزب حاکم عدالت و توسعه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه را متهم می‌کنند که هدفشان از تجدید خشونت‌ها با پ‌ک‌ک، مهار حمایت از حزب دموکراتیک خلق‌ها است. سهم ۱‍۴ درصدی این حزب از آرا در انتخابات ماه ژوئن باعث شد حزب حاکم عدالت و توسعه از کسب اکثریت پارلمانی باز بماند.

دولت این اتهام را رد می کند. بسیاری نگرانند با نزدیک شدن انتخابات زودهنگام ماه نوامبر، درگیری‌ها تشدید شود.

آقای دمیرتاش شک دارد که با وجود برقراری بیش از ۱۰۰ منطقه نظامی موقت در ترکیه که عمدتا در مناطق کردنشین شرقی واقع شده، انتخابات برگزار شود.

او گفته است در دو روز گذشته حدود ۴۰۰ حمله به مراکز حزب او صورت گرفته است.

در واکنش به این حملات، احمد داوود اوغلو در توییتر خود این حملات را محکوم کرد و نوشت: "پذیرفتنی نیست که به رسانه‌ها، ساختمان‌های احزاب سیاسی و املاک شهروندان غیرنظامی ما حمله شود."

در مقابل آقای دمیرتاش، نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه را متهم می‌کند که آنها "تصمیم‌گیرنده برای شروع جنگ و تشدید آن هستند".

حزب دموکراتیک خلق‌ها همچنان این اتهام را که شاخه سیاسی پ‌ک‌ک است را رد می‌کند.