ارتش مجارستان تمرین نظامی حفاظت مرزی در برابر موج پناهجویان را آغاز کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption ارتش مجارستان در صدد تقویت حفاظت مرزی است

ارتش مجارستان آماده جلوگیری از ورود پناهجویان در آینده می‌شود و پلیس این کشور چند هزار پناهجو را بازداشت کرده است.

روز پنجشنبه، ١٩ شهریور (١٠ سپتامبر)، ارتش مجارستان یک رشته تمرین‌های نظامی را آغاز کرد که هدف از آن، آمادگی برای حفاظت از مرزهای جنوبی این کشور در برابر موج مهاجرت در آینده است.

دولت مجارستان همچنین اعلام کرده است که چند واحدهای نظامی را به منظور کمک به ماموران پلیس در جلوگیری از هجوم پناهجویان از مرز صربستان، به مناطق مرزی جنوبی اعزام می‌کند.

اکثر پناهجویانی که وارد مجارستان می‌شوند در نظر دارند با حرکت به سوی غرب، خود را به اتریش و آلمان برسانند و طی ساعات شب گذشته، حدود سه هزار و پانصد پناهجو با عبور از مرز مجارستان، وارد اتریش شدند.

ماموران سازمان‌های دولتی و خیریه اتریشی با حضور در محل تجمع این پناهجویان، غذا و پناهگاه در اختیار آنان قرار داده‌اند. این افراد در انتظار اتوبوس هستند تا برای رسیدگی به وضعیتشان به وین و سایر نقاط منتقل شوند.

در روزهای اخیر، هزاران تن از پناهجویان که عمدتا شهروندان سوریه هستند، توانسته‌اند پس از ورود به مجارستان، خود را به مرزهای اتریش برسانند و از کشورهای اروپایی در خواست پناهندگی کنند.

درمواردی، بین ماموران پلیس مجارستان و پناهجویانی که در صدد ورود به مجارستان بودند یا به خاطر تاخیر در رسیدگی به وضعیت خود دست به تظاهرات زده بودند درگیری‌هایی هم روی داده و شماری از پناهجویان بازداشت شده‌اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption پلیس مجارستان چند هزار تن از پناهجویان را بازداشت کرده است

روز پنجشنبه، مقامات مجارستان گفتند که روز گذشته بیش از سه هزار و سیصد تن از پناهجویان توسط پلیس بازداشت شدند که بیشترین رقم در روزهای اخیر بوده است.

مقامات مجارستان گفته‌اند که طی ده روز گذشته، حدود بیست و یکهزار پناهجو با عبور از مرز وارد این کشور شده‌اند در حالیکه نیروهای پلیس آمادگی مقابله با این وضعیت را نداشته‌اند.

در خبری دیگر در همین زمینه، به گزارش مقامات یونان، گروه دیگری از پناهجویانی که با قایق خود را به جزیره لزبوس رسانده بودند، به دلیل کمبود امکانات در این جزیره، با کشتی راهی آتن شده‌اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption جزیره لزبوس یونان یکی از مقصدهای پناهجویان قایق سوار بوده است

لزبوس یکی از مقصدهای چند هزار پناهجوی قایق‌سوار بوده است که با ورود به یونان، در نظر داشته‌اند از کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا پناهندگی کسب کنند.

موج پناهجویانی که در گریز از جنگ داخلی سوریه، خواستار سکونت در کشورهای اروپایی هستند در هفته‌های اخیر به یک بحران انسانی تبدیل شده است. روز گذشته، رئیس کمیسیون اروپا گفت که لازم است نظامی کارآمد برای توزیع پناهجویان بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا طراحی و اجرا شود تا اروپائیان بتوانند به این بحران واکنش مناسب نشان دهند.

وی گفت که نباید کشورهای یونان، مجارستان و ایتالیا را در مواجهه با هجوم پناهجویان تنها گذاشت و سایر کشورهای اتحادیه اروپا هم باید نقش خود را در این میان ایفا کنند.

تا کنون برخی کشورهای اروپایی آمادگی خود را برای قبول تعدادی از پناهجویان اعلام کرده‌اند هرچند با توجه به ابعاد این بحران، ارقام اعلام شده جوابگوی شمار متقاضیان پناهندگی نیست.

همچنین، مقامات دانمارکی گفته‌اند که حرکت قطارهای در خطوط ارتباطی با آلمان بار دیگر از سر گرفته شده است. روز گذشته، گروهی از پناهجویان که با قطار وارد دانمارک شدند از پیاده شدن از قطار جهت ثبت نام در این کشور خودداری کردند زیرا می‌خواستند عازم آلمان شوند.

به همین دلیل، پلیس دانمارک ارتباط راه آهن با آلمان را به حالت تعلیق درآورد.

مطالب مرتبط