تخلیه هزاران نفر در پی آتش سوزی های طبیعی در کالیفرنیا

حق نشر عکس AFP

درحالی که پنج هزار مامور آتش نشانی برای مهار آتش سوزی های طبیعی در شمال کالیفرنیا در تقلا هستند، هزاران نفر از ساکنان ناحیه مجبور به ترک خانه هایشان شده اند.

در یکی از این آتش سوزی ها در بخش لیک در شمال سان فرانسیسکو که آتش سوزی "ولی" نام گرفته بیش از ۱۶ هزار هکتار سوخته است.

چهار مامور آتش نشانی زخمی شده و با هلی کوپتر به بیمارستان منتقل شده اند.

آتش سوزی های شمال کالیفرنیا ناشی از دمای بالا و چند سال خشکسالی است.

دانیل برلانت سخنگوی اداره جنگلبانی کالیفرنیا به خبرگزاری فرانسه گفت که این ایالت فقط در ماه ژوئیه ۲۱۲ میلیون دلار صرف مبارزه با آتش سوزی ها کرده.

او گفت بیش از ۲۷۵ خانه و سایر ساختمان ها تخریب شده و صلیب سرخ درحال گشودن سرپناه های تازه برای ساکنانی است که تخلیه شده اند.

آتش سوزی "ولی" روز یکشنبه شهر کوچک میدلتون را تهدید کرد. ۱۵۰۰ ساکن آن قبلا از آنجا تخلیه شده بودند.

رسانه های محلی گزارش دادند که بخش مهمی از مرکز شهر در آتش می سوزد.

آتش سوزی به سرعت گسترش یافت و شاهدان عینی می گویند شعله ها تا ارتفاع ۶۰ متری زبانه می کشید.

در شرق این ناحیه، در آمادور و کالاوراس،‌ حدود ۴ هزار مامور آتش نشانی برای مهار آتش سوزی دیگری به نام بوت تلاش می کنند که چهارشنبه شروع شد.

این آتش سوزی تاکنون ۲۶ هزار هکتار مناطق طبیعی را سوزانده و ۸۶ خانه و ۵۱ ساختمان دیگر را ویران کرده است. تاکنون ۱۵ درصد این آتش سوزی مهار شده.

در فرزنو، که در جنوب سان فرانسیسکو قرار دارد، ماموران با بزرگترین آتش سوزی کالیفرنیا موسوم به راف می جنگند که تاکنون ۵۲ هزار هکتار را سوزانده است.

تقریبا سه هزار مامور آتش نشانی مشغول عملیات برای مهار این آتش سوزی هستند که تاکنون ۲۹ درصد مهار شده. آنها پارک ملی کینگز کنیون را تخلیه کرده و برای محافظت از درختان عظیم و کهن سکوئویا تلاش می کنند.

حق نشر عکس AFP