کرواسی گذرگاه‌های مرزی خود را به روی پناهجویان بست

حق نشر عکس EPA
Image caption کرواسی چند هزار تن از پناهجویان را ثبت نام کرده و در مراکز ویژه اسکان داده است

کرواسی مرز خود با صربستان را به روی پناهجویان بسته و گفته است امکانات لازم برای قبول تعداد بیشتری از آنان را ندارد.

پک روز پس از آنکه نخست وزیر کرواسی اعلام کرد که بنا بر ملاحظات بشردوستانه به پناهجویانی که در مرز صربستان و مجارستان گرفتار آمده اند اجازه ورود می‌دهد، مقامات این کشور گفتند که با ورود و اسکان چند هزار پناهجو، امکانات موجود اجازه قبول تعداد بیشتری از پناهجویان را نمی‌‌دهد و در نتیجه، هفت گذرگاه مرزی خود با صربستان را بسته‌اند و تنها یک گذرگاه برای رفت و آمد باز است.

مقامات کرواسی همچنین گفته‌اند که در صورت لزوم، نیروهای ارتش برای حفاظت از خط مرزی با صربستان به مرز اعزام خواهند شد تا مانع از عبور غیرمجاز پناهجویان از نقاط حفاظت نشده مرزی شوند.

براساس برخی گزارش‌ها، تنها ظرف یک روز، بین ٩ تا ١١ هزار پناهجو که در مرز صربستان و مجارستان تجمع کرده بودند وارد کرواسی شدند و از مرز به محل اسکان پناهجویان در نزدیکی زاگرب، پایتخت، انتقال یافتند.

همزمان، دولت اسلوونی، واقع در همسایگی کرواسی، اعلام کرده است که به پناهجویانی که وارد کرواسی می‌شوند اجازه نخواهد داد برای ورود به اتریش، از خاک این کشور عبور کنند. اسلوونی ورود قطارهای حامل پناهجویان از کرواسی را ممنوع کرده و گفته است شماری از پناهجویانی را که پیشتر با قطار وارد اسلوونی شده‌اند به کرواسی باز خواهد گرداند.

بسیاری از پناهجویان در نظر دارند از طریق اتریش، وارد آلمان شوند و از آن کشور پناهندگی بگیرند. پناهجویانی که در صدد عبور ار کرواسی برای ورود به اتریش باشند باید از خاک اسلوونی عبور کنند.

پپشتر، به نقل از نخست وزیر کرواسی گزارش شده بود که این کشور به پناهجویان عبوری اجازه ورود خواهد داد اما روز گذشته، برخی منابع خبری به نقل از وزیر کشور کرواسی گفتند که پناهجویان در همین کشور ثبت نام می‌شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مرز کرواسی به روی چند هزار پناهجوی دیگر بسته شده است

به گزارش خبرگزاری هینا - خبرگزاری رسمی کرواسی - نخست وزیر با تاکید بر وظیفه بشردوستانه کشورش و یادآوری پذیرفتن چند صدهزار آواره جنگ داخلی بالکان، گفته بود که "ما نه می‌توانیم و نه مایلیم این افراد را متوقف کنیم" و افزوده بود که اگر کشورش امکان آن را داشته باشد، از تازه واردان ثبت نام خوهد کرد، اما اگر تعداد آنان بیش از امکانات موجود باشد، ثبت نام متوقف خواهد شد. وی در عین حال گفته بود: "ما تمامی تلاش خود را برای کمک به پناهجویان به کار می‌گیریم." روز گذشته، خبرگزاری‌ها تصاویری از استقبال ماموران مرزی و مردم کرواسی از پناهجویان را که منتشر کردند.

طبق معاهدات بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هر پناهجویی باید پس از ورود به اولین کشور عضو اتحادیه، در همان کشور ثبت نام کرده و اسکان داده شود اما طی سال جاری، بیش از دویست هزار پناهجو که اکثر آنان از شهروندان سوریه، عراق و افغانستان بودند، با عبور از خاک صربستان و مجارستان، خود را به اتریش و از طریق آن کشور به آلمان رساندند.

طی دو هفته اخیر، دولت مجارستان تصمیم گرفت این مسیر را مسدود کند و با احداث حصار در مرز با صربستان و تصویب قانون مجازات عبور غیرمجاز از مرز، مانع از ورود پناهجویان شود. در حال حاضر، چند هزار پناهجو که خود را به صربستان رسانده‌اند پشت حصار مرزی با مجارستان مانده‌اند و وضعیت آنان مشخص نیست.

حق نشر عکس AP
Image caption اسلوونی گفته است قطار حامل پناهجویان را به کرواسی باز می‌گرداند

تصمیم مجارستان ظاهرا حاکی از نگرانی دولت راستگرای آن کشور از این احتمال بوده که به دلیل مشخص نبودن سیاست اتحادیه اروپا در مورد موج پناهجویان، برخی از پناهجویان در این کشور باقی بمانند. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، دراظهاراتی که انتقاد شدید بسیاری از کشورها و نهادهای بین‌المللی را هم برانگیخت، از نگرانی خود از "تغییر فرهنگ مسیحی اروپا" به دلیل ورود مهاجران مسلمان سخن گفته و افزوده بود که کشورش مایل به پذیرش پناهجویان مسلمان نیست.

روز چهارشنبه، ماموران پلیس ضد شورش مجارستان برای متفرق کردن پناهجویانی که به حصار مرزی هجوم آورده بودند، گاز اشک آور و ماشین آب‌پاش به کار گرفتند و کسانی را که به این حصار نزدیک می‌شدند مورد حمله قرار دادند. این اقدام با انتقاد شدید سازمان‌ملل و مقامات برخی کشورهای اتحادیه اروپا مواجه شد.

قرار است هفته آینده رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای بررسی و تصمیم گیری پیرامون بحران پناهجویان جلسه اضطراری تشکیل دهند. مقامات اتحادیه اروپا توصیه کرده‌اند که هر یک از کشورهای عضو تعدادی از پناهجویان را قبول کند. سهمیه هر کشوری براساس جمعیت و درآمد ملی آن تعیین شده است. شامگاه گذشته، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، گفت که در اجلاس اضطراری رهبران اتحادیه اروپا توصیه خواهد کرد از ترکیه درخواست شود پناهجویان سوری را تا پایان جنگ داخلی آن کشور در خاک خود اسکان دهد.

در حال حاضر، کشورهای آلمان، اتریش و اسلواکی که همگی عضو پیمان شینگن هستند مقررات بررسی اوراق هویت را در گذرگاه‌های مرزی خود به اجرا گذاشته‌اند و لهستان و هنلد نیز این رویه را مورد بررسی قرار داده‌اند. بلغارستان نیز گفته است با اعزام واحدهای ارتش به مرز با ترکیه، در نظر دارد مانع از ورود موج پناهجویان به بلغارستان شود.

مطالب مرتبط