نخست وزیر کرواسی: پناهجویان به سوی مجارستان هدایت می‌شوند

حق نشر عکس EPA
Image caption زوران گفته است کرواسی "نمی‌تواند و مایل هم نیست" مرز خود را حصارکشی کند.

دولت کرواسی گفته است در نظر دارد پناهجویانی را که به آن کشور وارد می‌شوند به سوی مرز با مجارستان بفرستد.

روز جمعه، ٢٧ شهریور (١٨ سپتامبر)، مقامات دولت کرواسی گفتند که چند هزار تن از پناهجویانی را که طی یکی دو روز گذشته از طریق مرز صربستان وارد این کشور شده‌اند به سوی مرز با مجارستان "هدایت" خواهند کرد.

زوران میلانوویج، نخست وزیر کرواسی در مورد این تصمیم گفته است که "چاره دیگری برای ما باقی نمانده" و افزوده است که این اقدام "قانونی است." او گفته است که کرواسی نمی‌تواند و مایل هم نیست که مرزهای خود را حصارکشی کند و به روی رفت و آمد مرزی ببندد.

نخست وزیر کرواسی افزوده است که "مجارستان مرز خود را با نصب سیم خاردار بسته است اما این راه حل قابل قبولی برای مساله پناهجویان نیست اما ماندن همه این افراد در کرواسی هم نمی‌تواند راه برون رفت از این مشکل باشد." وی هشدار داده است که اجازه نمی‌دهد کشورش به "محلی بحران خیز" تبدیل شود.

او در پاسخ به این سئوال که چرا پناهجویان به سوی اسلوونی هدایت نمی‌شوند، گفته است: "مجارستان سه برابر نزدیک تر از اسلوونی است." نخست وزیر کرواسی از اتحادیه اروپا به خاطر ناتوانی در حل بزرگترین بحران آوارگان از زمان جنگ دوم جهانی به شدت انتقاد کرد.

پیشتر، وزیر کشور کرواسی گفته بود که شمار پناهجویانی که به این کشور وارد شده‌اند به حدود سیزده هزار نفر می رسد و ظرفیت کرواسی برای قبول پناهجو "تکمیل" شده است.

روز گذشته، ساعاتی پس ازتصمیم نخست وزیر کرواسی برای دادن اجازه ورود به پناهجویانی که در مرز صربستان و مجارستان مانده بودند، چند هزار تن از آنان به سوی مرز کرواسی عزیمت کردند اما شب گذشته، دولت کرواسی اعلام کرد که ظرفیت امکاناتی را که برای پذیرش پناهجویان ایجاد کرده، تکمیل شده و این کشور گذرگاه‌های مرزی خود با صربستان را بسته است.

ظاهرا عبور پناهجویان از مرز صربستان با کرواسی ادامه داشته در حالیکه آنان راهی برای خروج از این کشور ندارند. دولت اسلوونی گفته است که به پناهجویان اجازه نخواهد داد برای رسیدن به آلمان، از مرز کرواسی وارد اسلوونی شوند. بسیاری از پناهجویان در نظر دارند با عبور از خاک مجارستان و اتریش خود را به آلمان برسانند اما دولت مجارستان، احتمالا به خاطر نگرانی از عدم پذیرش آنان توسط اتریش و آلمان و ادامه حضورشان در این کشور، به ایجاد حصار در مرز با صربستان مبادرت کرده است.

با وجود تصمیم دولت کرواسی در مورد هدایت پناهجویان به سوی مرز مجارستان، مشخص نیست که پناهجویان بتوانند از مرز عبور کنند و راه خود را تا اتریش، در همسایگی مجارستان، ادامه دهند.

مطالب مرتبط