کشته شدن ۱۳ پناهجو در اثر سانحه‌ای در آب‌های ترکیه

حق نشر عکس AP

دست‌کم ۱۳ پناهجو پس از آنکه قایق حامل آنها در آب‌های نزدیک ترکیه با یک کشتی برخورد کرد، کشته شدند.

گزارش شده است که قایق پناهجویان به سوی جزیره یونانی لسبوس در حال حرکت بود.

مقامات گارد ساحلی گفته‌اند که ۸ نفر از پناهجویان نجات پیدا کرده‌اند که حال یکی از آنها وخیم است. به گفته آنها عملیات جست و جو و امداد ادامه دارد.

این حادثه در حالی اتفاق افتاده که اختلافات بر سر نحوه مدیریت بحران مهاجران در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا اوج گرفته است و بر اساس گزارش‌ها، اتریش دیروز شنبه ۱۹ سپتامبر با موج تازه‌ای از مهاجران روبرو شد.

مهاجران ابتدا از کرواسی به مجارستان فرستاده شدند. کرواسی می‌گوید نمی‌تواند از پس ۲۰ هزار مهاجری که از روز چهارشنبه گذشته به این کشور رسیده‌اند برآید.

مجارستان که سیل مهاجران را به سوی اتریش روانه کرده، کرواسی را متهم می‌کند که مقررات را زیر پا گذاشته و مهاجران را ثبت نکرده است.

این در حالی است که بعضی از مهاجران به بی‌بی‌سی گفته‌اند که مجارستان هم آن‌ها را ثبت‌نام نکرده است.

گزارش شده است که از روز چهارشنبه ۲۰ هزار مهاجر از طریق صربستان وارد کرواسی شده‌اند که در ابتدا از ورود مهاجران استقبال کرد، اما اکنون می‌گوید نمی‌تواند از پس این تعداد مهاجر برآید و آنا را روانه مرز با مجارستان کرده است.

دولت مجارستان گفته بود که کرواسی با خودداری از ثبت نام پناهجویان و فرستادن آنان به مجارستان، توافق‌نامه مربوط به رفتار با پناهجویان را زیر پا گذشته است. در مقابل، نخست وزیر کرواسی می‌گوید که کشورش در این مورد هیچ توافق‌نامه‌ای با مجارستان ندارد و با فرستادن مهاجران، این کشور را مجبور به پذیرش این افراد کرده است و همچنان به همین شیوه عمل خواهد کرد.

پتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان این سخنان را "تأسف‌آور" خوانده و گفته است که آنها "بدون اینکه امکاناتی در اختیار مهاجران بگذارند آنها را به سوی مجارستان روانه می‌کنند، این چه نوع همبستگی اروپایی است؟"

قرار است رهبران کشورهای اروپایی برای حل بحران مهاجران بزودی دو نشست برگزار کنند، اما انتظار نمی‌رود دستاورد قابل توجهی از این نشست‌ها به دست آید.