امیدواری جان کری به کمک ایران و روسیه به حل بحران سوریه

حق نشر عکس Getty

جان کری وزیر خارجه آمریکا بار دیگر از ایران و روسیه خواسته است به تلاش ها برای پایان دادن به بحران سوریه کمک کنند و گفته واشنگتن آماده است فورا مذاکره برای یافتن یک راه حل سیاسی برای این مناقشه را شروع کند.

همزمان خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش می دهد که حسین امیر عبداللهیان معاون وزارت خارجه ایران در سفری به مسکو گفته که به اعتقاد مسکو و تهران، بعضی از مخالفان سوری بخشی از راه حل این بحران هستند.

به گزارش خبرگزاری ریا نووستی آقای امیرعبداللهیان همچنین تاکید کرد که کشورش در سوریه یا یمن سرباز یا مشاور نظامی ندارد.

جان کری روز سه شنبه تکرار کرد که نیات روسیه در سوریه روشن نیست و افزود: "اگر روسیه برای تقویت اسد آنجاست و اگر آنجاست تا به اسد این اعتماد داده شود که نیازی به مذاکره ندارد، در آن صورت به نظر من این مشکلی برای سوریه است، و این مشکلی برای همه کشورهایی است که می خواهند به این مناقشه پایان داده شود، جنگی که بیش از حد طول کشیده."

او در مورد گزارش ها از حضور گسترده تر نظامی روسیه در سوریه گفت: "در این مقطع، داوری ارتش ما و کارشناسان این است که سطح و نوع حضور به معنی حفاظت از نیروهای (روسی در سوریه) است."

با این حال او گفت که حضور دراز مدت هواپیماهای نظامی روسیه در سوریه می تواند سوالاتی در مورد نیات مسکو پدید آورد.

این اظهارات سه روز پس از آن مطرح می شود که آقای کری ابراز امیدواری کرده بود ایران و روسیه با استفاده از نفوذ خود، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را متقاعد کنند که در مذاکرات مربوط به بحران این کشور شرکت کند.

او روز ۱۹ سپتامبر گفت: "ما آماده مذاکره هستیم. آیا اسد هم آماده مذاکره است، مذاکره واقعی؟ آیا روسیه آماده است او را پای میز گفت‌وگو بیاورد؟"

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، کرملین روز سه شنبه از اظهار نظر درباره گزارش هایی که حاکی از قصد روسیه برای استقرار ۲۰۰۰ سرباز در نزدیکی شهر بندری لاذقیه در سوریه است خودداری کرد.

دیمیتری پسکوف همچنین گفت که کرملین از پیشنهادهای تازه برای حل بحران سوریه که ادعا می شود ایران از مقام های سوریه دریافت کرده بی خبر است.

به گزارش اینترفکس او در پاسخ به این سوال که آیا مسکو مثل تهران پیشنهادهایی از مقام های دمشق دریافت کرده یا نه گفت:‌ "نه من چنین اطلاعاتی در اختیار ندارم."

حسین امیرعبداللهیان روز سه شنبه در مسکو با میخائیل بوگدانف همتای روس خود دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی او گفت:‌ "دو پایتخت به ارتباطات خود با تمام طرف های سوری ادامه خواهند داد و معتقدیم که معارضان سوری طرفدار راهکار سوری، جزئی از مسیر حل و فصل مسایل این کشور هستند."

او همچنین گفت: "روسیه و ایران در مورد روش و جزئیات راهکار حل مسایل سوریه اتفاق نظر دارند و هر دو کشور ایده های خود را با دمشق در میان می گذارند و پس از نهایی شدن این ایده ها، آنها را اعلام خواهند کرد."

مطالب مرتبط