اوباما در فرودگاه به پاپ فرانسیس خوش آمد گفت

حق نشر عکس AFP

پاپ فرانسیس برای دیدار با میلیون ها نفر از پیروان کلیسای کاتولیک و سخنرانی در مورد مسائلی بحث انگیز مانند تغییرات آب هوایی و نابرابری درآمد وارد آمریکا شده است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در فرودگاه به خوشامدگویی پاپ رفت، افتخاری که به ندرت نصیب شخصیت های خارجی می شود.

پاپ قرار است در این سفر از شهرهای واشنگتن دی سی، نیویورک و فیلادلفیا دیدن کند.

او روز سه شنبه پیش از ترک کوبا از مردم این کشور خواست "انقلاب مهر" را در پیش گیرند.

او در آخرین مراسم عشای ربانی در بازدید چهار روزه از کوبا، که رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا هم در آن شرکت داشت، هزاران کوبایی را تشویق کرده بود نه به نظام های عقیدتی بلکه به یکدیگر خدمت کنند.

پاپ در مسیر سفر از کوبا به آمریکا به سوالات خبرنگارانی که می پرسیدند آیا در انتقاد از کاپیتالیسم زیاده روی کرده پاسخ داد.

حق نشر عکس Getty

او گفت: "من هرگز چیزی نگفته ام که در دکترین اجتماعی کلیسا جا نداشته باشد. شاید این برداشت را ایجاد کرده ام که کمی چپگرا هستم، اما این تعبیری غلط خواهد بود."

گزارش می شود که سازمان های دولتی در آمریکا برای اطمینان از ایمنی پاپ، یکی از مفصل ترین تدابیر امنیتی را تدارک دیده اند.

پاپ کنونی که سعی کرده با پیامی همه شمول کاتولیک ها را بار دیگر جذب کلیسا کند، در آمریکا بسیار محبوب است و انتظار می رود در هر سه شهر واشنگتن، نیویورک و فیلادلفیا با استقبال میلیون ها نفر مواجه شود.

بخش بزرگی از مرکز فیلادلفیا در جریان سفر او عملا بسته خواهد بود و از کارمندان فدرال در واشنگتن خواسته شده حین بازدید پاپ از شهر از خانه هایشان کار کنند.

این رویداد می تواند باعث جذب یک و نیم میلیون نفر شود.

پاپ از رفتن میان جمعیت لذت می برد و بیشتر مایل به استفاده از جیپی است که از یک طرف باز است نه وسیله نقلیه ضدگلوله ای که به طور سنتی مورد استفاده پاپ های قبلی بوده. اما این مساله کار سازمان های امنیتی آمریکا را دشوار کرده.

ویل گرانت خبرنگار بی بی سی در کوبا می گوید پاپ در کوبا از بیانیه های آشکارا سیاسی پرهیز کرد اما ناظران می گویند او احتمالا در آمریکا آزادانه تر اظهار نظر خواهد کرد.

حق نشر عکس Reuters

مطالب مرتبط