بحران مهاجران: قول اقدامات تازه در نشست اضطراری سران

حق نشر عکس REUTERS
Image caption آقای تاسک گفت تدابیر تازه به بحران پایان نخواهد داد، اما همه گام های لازم در جهت صحیح است

رهبران اتحادیه اروپا در تلاش برای مقابله با سیل مهاجران به اروپا، قول اعطای یک میلیارد یوروی دیگر به نهادهای سازمان ملل متحد برای حمایت از پناهندگان سوری در خاورمیانه را داده اند.

همچنین کمک بیشتری در اختیار لبنان، اردن و ترکیه گذاشته خواهد شد که از سال ۲۰۱۱ محل پناه گرفتن میلیون ها سوری بوده اند که از جنگ داخلی این کشور می گریزند.

رهبران اتحادیه اروپا در مورد تقویت مرزها هم به توافق رسیدند.

نتایج این اجلاس اضطراری علیرغم اختلاف ها بر سر جابجایی ۱۲۰ هزار پناهجو، "عالی" توصیف شده است.

امسال نزدیک به نیم میلیون مهاجر خود را به اروپا رسانده اند که باعث شکاف عمیق میان اعضای اتحادیه اروپا شده است.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، که تدابیر تازه را در بروکسل اعلام می کرد گفت که هدف از این نشست "پایان دادن به اتهام زنی اعضا علیه یکدیگر بوده است."

او با این هشدار که "بزرگترین موج پناهجویان و مهاجران هنوز از راه نرسیده" گفت همکاری برای حل مساله، حیاتی است.

در این نشست رهبران اتحادیه اروپا موافقت کردند که مراکزی برای رسیدگی به وضع متقاضیان پناهندگی در کشورهایی که در خط مقدم این بحران هستند ایجاد کنند.

حق نشر عکس Reuters

این نشست درحالی برگزار شد که مجادله ای تلخ در مورد جابجایی ۱۲۰ هزار مهاجر و تقسیم آنها میان سایر کشورها درگرفته. اسلواکی که مخالف سهمیه بندی برای تقسیم مهاجران است، گفته که به مراج حقوقی شکایت خواهد کرد.

با این حال ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت وگوهای چهارشنبه سران را "عالی" توصیف کرد و گفت "در فضایی بهتر از انتظار انجام شده."

آقای تاسک در پایان نشست هفت ساعته چهارشنبه گفت: "تدابیری که امروز با آنها موافقت کرده ایم به بحران پایان نخواهد داد. اما همه اینها گام های لازم در جهت صحیح است."

او گفت که چهار میلیون سوری به کشورهای همسایه گریخته اند، و در نتیجه "صحبت از میلیون ها پناهنده بالقوه است که تلاش دارند فقط از سوریه - صرف نظر از عراق، افغانستان، اریتره و سایر جاها - خود را به اروپا برسانند."

چنانکه آمارهای تازه در روز چهارشنبه نشان داد، فعلا پایانی برای سیل مهاجران دیده نمی شود.

کرواسی در این روز اعلام کرد که از هفته قبل که یک حصار مرزی توسط مجارستان تکمیل شد، ۴۴ هزار مهاجر - از جمله ۸۷۵۰ نفر در روز سه شنبه - وارد آنجا شده اند.

نزدیک به ۴۸۰ هزار نفر امسال از طریق دریا خود را به اروپا رسانده اند و اکنون روزانه به طور متوسط ۶ هزار نفر وارد می شوند.

پلیس اتریش به بی بی سی گفت که حداقل ۷ هزار نفر روز چهارشنبه از مجارستان وارد شدند.