جوانان فلسطینی و نیروهای امنیتی اسرائیل در مراسم خاکسپاری زن فلسطینی درگیر شدند

حق نشر عکس Reuters

درگیری‌هایی میان جوانان فلسطینی و نیروهای امنیتی اسرائیل در کرانه غربی رود اردن صورت گرفته است.

این درگیری‌ها در مراسم خاکسپاری یک زن فلسطینی روی داد که روز سه‌شنبه در گذرگاه به ضرب گلوله اسرائیلی‌ها کشته شده بود.

جوانان فلسطینی به سوی نیروهای اسرائیلی در شهر الخلیل سنگ پرتاب کردند و آنها نیز در مقابل با گاز اشک‌آور و نارنجک صوتی مقابله کردند.

ارتش اسرائیل می‌گوید هدیل الهشلمون، دانش‌آموز ۱۸ ساله فلسطینی پس از آن که در گذرگاه مرزی، چاقویی در آورد و سعی کرد یک سرباز اسرائیلی را مضروب کند، کشته شد.

اما شاهدان عینی و خانواده این دختر فلسطینی، ادعای ارتش اسرائیل را رد کرده‌اند.

ویدیویی که در یک سایت خبری فلسطینی منتشر شده، خشم عزاداران را بیش از پیش کرد. در این ویدیو، این دانش‌آموز که چادری سیاه بر تن دارد، به دنبال تیراندازی، روی زمین غرق در خون است و سربازان اسرائیلی و شهرک‌نشینان یهودی کنار او ایستاده‌اند.

ارتش اسرائیل تصویر چاقویی را که همراه خانم الهشلمون بوده، منتشر کرده است اما یک مرد فلسطینی که همان زمان در این گذرگاه بوده، تصویر دیگری ارائه داده است.

ارتش اسرائیل گفته است موقعی که این دختر فلسطینی در حال عبور از فلزیاب امنیتی در گذرگاه در الخلیل بود، صدای زنگ بلند شد.

بیانیه ارتش اسرائیل خاطرنشان می‌کند نیروهای اسرائیلی خواهان توقف حرکت این فرد شدند اما او به این دستور اعتنایی نکرد و به حرکت خود در حالی که چاقویی در آورد، ادامه داد. در این زمان نیروهای اسرائیلی به سوی این دختر فلسطینی شلیک کردند.

اما فواز ابو عیشه که در آن زمان در این گذرگاه بود می‌گوید به نظر او خانم الهشلمون به راه رفتن خود به این دلیل ادامه داد چون متوجه آنچه سربازان اسرائیلی از او به زبان عبری می‌خواستند، نمی‌شد و وقتی به زبان عربی از او خواستند برگردد، او رعایت کرد.

آقای ابو عیشه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است هنگامی که او در حال بازگشت بود، یک سرباز اسرائیلی او را متوقف کرد و به سوی کف زمین شلیک کرد و دختر در جای خود متوقف شد و حرکتی نکرد و سپس چندین سرباز اسرائیلی او را دوره کردند و همه سر او فریاد می‌زدند.

این مرد فلسطینی گفته است در میانه این فریادها، یکی از سربازان اسرائیلی به طور مستقیم به پای هدیل الهشلمون شلیک کرد و او زمین افتاد و دیگر تکان نخورد و پس از ده تا ۱۵ ثانیه این سرباز به پای راست او شلیک کرد و پس از ده ثانیه، این سرباز چهار یا پنج تیر به سوی سینه و شکم این دختر شلیک کرد و پس از ۵ یا ده ثانیه از یک متری دو باره به سوی او تیراندازی کرد.

تصاویری که توسط فعالان فلسطینی منتشر شده، زن محجبه‌ای را که گمان می‌رود خانم الهشلمون باشد، نشان می‌دهد که جلوی دو سرباز که تفنگ‌های خود را به سوی او نشانه گرفته‌اند، ایستاده است.

پدر این دختر فلسطینی خواهان آن شده که ارتش اسرائیل، تصاویر ویدیویی مربوط به این رویداد را که توسط ویدیوهای ارتش در گذرگاه ضبط شده‌اند، ارائه کند.