پاپ از سیاست اوباما در مورد مبارزه با گرمایش زمین و کمک به محرومان حمایت کرد

حق نشر عکس AP
Image caption پاپ از برخی سیاست‌های زیست محیطی و اجتماعی باراک اوباما حمایت کرده است

پاپ فرانسیس از سیاست رئیس جمهوری آمریکا در مورد مقابله با گرمایش زمین حمایت کرده و رئیس جمهوری آمریکا از کمک پاپ در از سرگیری روابط ایالات متحده و کوبا قدردانی به عمل آورده است.

رهبر کلیسای کاتولیک که به ایالات متحده سفر کرده در جریان مراسم استقبال رسمی توسط باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که در محوطه چمن کاخ سفید برگزار شد، دیدگاه‌های خود در مورد برخی از موضوعات مورد توجه آمریکاییان را بیان کرده است. این مراسم با حضور چند صد نفر برگزار شد.

بر خلاف پاپ‌های قبلی در مراسم مشابه، تنها بخش مختصری از سخنرانی پاپ فرانسیس در این مراسم به مسایل "شرعی" مانند مخالفت کلیسای کاتولیک با سقط جنین اختصاص داشت و پاپ فرانسیس بیشتر به موضوعات روز پرداخت.

وی در سخنان خود دیدگاه رئیس جمهوری آمریکا در مورد لزوم مقابله با روند گرمایش آب و هوای زمین را مورد تایید قرار داد و از خطراتی که ادامه روند آلودگی محیط زیست برای آینده بشریت دارد سخن گفت.

حمایت پاپ از موضع باراک اوباما در این زمینه به منزله درگیر شدن در یکی از موضوعات حساس سیاسی در آمریکاست زیرا حزب جمهوریخواه، حزب اصلی مخالف دولت، با نظر آقای اوباما در زمین لزوم مشارکت ایالات متحده در مبارزه جهانی علیه گرمایش زمین مخالف است. با وجود این، رهبران جمهوریخواه که در مراسم استقبال از پاپ حضور داشتند دست کم در طول مراسم از ابراز نظر در این مورد خودداری ورزیدند هر چند برخی از مقامات حزبی بعدا گفتند که قطعا با دیدگاه‌های رهبر کلیسای کاتولیک در مورد مقابله با گرمایش زمین و انتقاد او از سرمایه داری موافق نیستند.

حق نشر عکس whitehouse.gov
Image caption پاپ با خودرو کوچک برای شرکت در مراسم استقبال وارد کاخ سفید شد

پاپ در سخنان خود گفت که بشریت قابلیت آن را دارد تا دست به دست هم، بتواند "خانه مشترکمان را بنا کند" و افزود که "ما به عنوان پیروان مسیحیت که به این نظر اعتقاد راسخ داریم، مایلیم تعهد خود به حفاظت آگاهانه و مسئولانه از این خانه مشترک را ابراز داریم."

در این سخنرانی، پاپ از تکرار اظهارات قبلی خود در انتقاد از "نگرش مادی و سرمایه‌داری" خودداری ورزید و به جای آن از تعهد آمریکاییان به آزادی اعتقاد و مذهب قدردانی کرد هر چند هشدار داد که ایالات متحده به خاطر برخورداری از امکانات مادی سرشارتر، مسئولیت بیشتری نیز در قبال بهره‌برداری از این مواهب و کمک به بشریت برعهده دارد.

وی همچنین یادآور شد که آمریکا توسط مهاجران ساخته شده و افزود که به عنوان پسر یک خانواده مهاجر از حضور در این کشور احساس خرسندی می‌کند و گفت که کاتولیک‌های آمریکا از جامعه‌ای مداراگر و پذیرای همه فرهنگ‌ها و دیدگاه‌ها حمایت می‌کنند. مهاجرت غیرقانونی به آمریکا به خصوص ورود شهروندان کشورهای آمریکای لاتین یکی از موضوعات مهم در ایالات متحده است.

باراک اوباما در سخنان خود در این مراسم، از پاپ به خاطر میانجیگری بین ایالات متحده و کوبا و فراهم کردن زمینه از سرگیری روابط سیاسی دو کشور پس از نیم قرن قطع رابطه قدردانی کرد. قبل از سفر به ایالات متحده، پاپ فرانسیس از کوبا دیداری رسمی به عمل آورده بود.

حق نشر عکس AP
Image caption اوباما از نقش پاپ در از سرگیری روابط آمریکا و کوبا قدردانی کرد

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین از پاپ به خاطر یادآوری مسئولیت آمریکاییان برای کمک به محرومان تشکر کرد و گفت: "سخنان شما وجدان ما را از خواب بیدار می‌کند زیرا شما از ما خواسته‌اید تا به خاطر دریافت بشارت نیک شادمان باشیم و به ما این اطمینان را می‌دهید که واقعا می‌توانیم در نهایت فروتنی و خدمتگزاری، در صدد ساختن جهانی پر محبت‌تر، عادلانه‌تر و آزادتر باشیم." سیاست‌های رفاهی باراک اوبا با مخالفت شدید حزب جمهوریخواه مواجه بوده است.

پاپ در دیدار از واشنگتن در جمع حدود سیصد اسقف کاتولیک هم حضور یافت و در سخنانی، از اقدامات کلیسای کاتولیک در آمریکا در برخورد با موضوع سوء‌استفاده جنسی کشیشان از کودکان در گذشته قدردانی کرد و آن را اقدامی شجاعانه دانست. وی گفت که چنین رویکردی باید مانع از تکرار چنین جرایمی در آینده شود.

وی در این سخنان بر لزوم حمایت از مهاجران و پناهجویان نیز تاکید نهاد و گفت که کلیسا باید این موضوع را در الویت قرار دهد و پذیرای مهاجران باشد. پاپ با اشاره به کسانی که از مناطق مختلف آمریکای لاتین به ایالات متحده مهاجرت می‌کنند گفت که ممکن است اهالی برخی از محله‌ها و اعضای بعضی کلیساهای محلی نسبت به ظاهر و فرهنگ متفاوت مهاجران نظر مساعدی نداشته باشند اما گفت که این تفاوت‌ها به معنی آن است که هر دو طرف منابعی و امکاناتی دارند که باید به شراکت از آنها استفاده کنند.

پاپ در طول این سفر اصرار داشته است که به جای استفاده از خودروهای تشریفاتی دولتی، با یک اتومبیل کوچک رفت و آمد کند و با همین اتومبیل هم برای شرکت در مراسم استقبال رسمی وارد کاخ سفید شد.

مطالب مرتبط