دبیرکل حزب الله لبنان، آتش‌بس شش ماهه در دو منطقه سوریه را تائید کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption شهر زبدانی در محاصره نیروهای دولتی است

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان تائید کرده است که در دو منطقه سوریه، آتش‌بسی شش ماهه میان نیروهای دولتی و گروه‌های شورشی برقرار شده است.

آقای نصرالله در سخنانی گفت توافق آتش‌بس به گروه‌های شورشی فرصت می‌دهد تا از شهر زبدانی در نزدیکی مرز با لبنان که ماه‌هاست در محاصره نیروهای هوادار دولت بشار اسد است، خارج شوند. نیروهای حزب الله لبنان در درگیری‌های این شهر حضور داشته‌اند.

در مقابل، نیروهای شورشی اجازه خواهند داد تا هزاران غیرنظامی از دو روستای شیعه‌نشین در استان ادلب در شمال شرقی سوریه خارج شوند. این منطقه عمدتا شیعه‌نشین توسط نیروهای مخالف بشار اسد محاصره شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان

دبیرکل حزب الله لبنان گفته است این توافق آتش‌بس زیر نظر سازمان ملل متحد و با میانجی‌گری ایران منعقد شده است.

ایران پیشتر نیز با برخی گروه‌های شورشی برای آتش‌بس در زبدانی مذاکره کرده بود. ایران یکی از حامیان اصلی دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به شمار می‌رود.

نیروهای حزب ‌الله لبنان از مدت‌ها پیش به کمک نیروهای سوریه شتافته و به خصوص در نواحی مرزی لبنان فعال هستند و تلاش کرده‌اند تا این مناطق را از دست نیروهای مخالف بشار اسد خارج کنند.

زبدانی یکی از بزرگترین شهرهای ارتفاعات قلمون سوریه و یکی از آخرین پایگاه‌های احرار شام و متحدانش در منطقه مرزی با لبنان است. احرار شام بخشی از جبهه اسلامی است که از ائتلاف هفت گروه اسلام‌گرا تشکل شده است.