جرمی کوربین از نخست وزیر بریتانیا خواست با مقامات سعودی بازنگری حکم اعدام یک جوان را مطرح کند

حق نشر عکس AFP
Image caption موضوع پرونده علی محمد باقر النمر توسط طرفدارانش در شبکه های اجتماعی مطرح شد

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا می‌گوید دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور باید از عربستان سعودی بخواهد حکم اعدام یک معترض سعودی را تغییر دهد.

به گفته آقای کوربین این فرد معترض ممکن است هر آن در عربستان اعدام شود.

رهبر حزب کارگر بریتانیا گفته است علی محمد باقر النمر، که به ارتکاب جرایمی چون نقض وفاداری به پادشاه عربستان محکوم شده، ممکن است گردن زده شود و جسد او در ملاء عام به نمایش گذاشته شود.

او خواهان توقف ارائه خدمات دولت بریتانیا به زندان های عربستان سعودی شده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است این موضوع را به صورت "فوری" مطرح خواهد کرد.

آقای النمر به شرکت در اعتراضات ضد دولتی در شرق عربستان سعودی در سال ۲۰۱۱ که اقلیت شیعه این کشور نیز در آن مشارکت داشت، متهم شده است. وی یک سال بعد دستگیر شد.

پس از آن، رسانه های دولتی عربستان گزارش دادند که علی محمد باقر النمر به دلیل یک فهرست طولانی از جرایم از جمله اغتشاش، نقض وفاداری به پادشاه، شورش، استفاده از بمب های بنزینی علیه گشت های امنیتی، سرقت از یک داروخانه و چند جرم دیگر مجرم شناخته شده است. او زمانی که دستگیر شد ۱۷ ساله بود.

آقای کوربین در نامه ای به آقای کامرون نوشت: "همانطور که ممکن است آگاه باشید، علی در حال حاضر همه راه‌های مربوط به درخواست تجدید نظر را رفته و هر آن ممکن است به شیوه ای بسیار وحشتناک که شامل گردن زدن و نمایش عمومی یا به صلیب کشیده شدن است، اعدام شود."

رهبر حزب کارگر گفت محاکمه آقای النمر با "موارد متعدد نقض محاکمه عادلانه" همراه بوده است.

Image caption جرمی کوربین گفت آقای کامرون برای جلوگیری از یک "بی عدالتی بزرگ" باید مداخله کند

جرمی کوربین از دیوید کامرون خواست این موضوع را "به طور مستقیم" با مقام‌های سعودی‌ مطرح کند.

آقای کوربین همچنین سوالاتی را در مورد پیشنهاد وزارت دادگستری بریتانیا به عربستان در باره ارائه خدمات به سازمان زندان های این کشور مطرح و تاکید کرده که سازمان زندان‌های عربستان سعودی نهاد اجرا کننده اعدام علی محمد باقر النمر است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا گفت: "ما می دانیم که روند قانونی پرونده علی محمد باقر النمر به پایان رسیده است و درخواست تجدید نظر نهایی وی رد شده است. ما این موضوع را فورا با مقامات عربستان در میان می‌گذاریم."

به گفته این سخنگو، "لغو مجازات اعدام برای بریتانیا از اولویت های حقوق بشر است. بریتانیا با مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است."

مطالب مرتبط