استفاده بریتانیا از هواپیماهای تجسسی در سوریه و عراق بیشتر می‌شود

حق نشر عکس MoD AFP

وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرده است که تا سال آینده میلادی استفاده نیروهای نظامی این کشور از هواپیماهای تجسسی بر فراز سوریه و عراق بیشتر می‌شود.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا، گفته است مبارزه با گروه موسوم به 'دولت اسلامی' (داعش) اولویت عملیاتی نیروهای نظامی این کشور است و هواپیمای تجسسی 'نگهبان' (Sentinel) نیروی هوایی سلطنتی برای جمع‌آوری اطلاعات لازم برای این نبرد به کار گرفته می‌شوند.

دو سال پیش دولت دیوید کامرون، نخست‌وزیر محافظه‌کار، نتوانست برای مداخله نظامی در سوریه از پارلمان مجوز بگیرد.

با قدرت‌گیری داعش در سوریه و عراق، حدود یک سال است که نیروی هوایی بریتانیا عملیاتی را علیه این گروه در عراق انجام داده و در سوریه هم درگیر عملیات پشتیبانی از ائتلاف ضدداعش، به رهبری آمریکا، بوده است.

وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید نیروهای ائتلاف به ارتش عراق کمک کرده‌اند که یک چهارم آنچه را که به دست داعش افتاده بود پس بگیرند.

آقای فالون به آزادسازی تکریت و بیرون راندن نیروهای داعش از استان دیاله اشاره کرد و گفت: "نبرد علیه داعش اولویت عملیاتی ما است و بریتانیا در این زمینه نقشی کلیدی بازی می‌کند."

"نیروهای مسلح ما بیش از ۳۰۰ حمله و تقریبا یک سوم پروازهای تجسسی ائتلاف را انجام داده‌اند و بیش از دو هزار نیروی بومی را تربیت کرده‌اند."

او گفت تا شکست "این سازمان وحشی تروریستی" نباید نبرد را رها کرد.

حدود دو ماه پیش فاش شد که به رغم مخالفت پارلمان با مداخله نظامی در سوریه، نیروهای بریتانیایی علاوه بر عملیات تجسسی به همراه نیروهای کانادایی و آمریکایی در بمباران مواضع داعش نیز شرکت کرده‌اند. همچنین دو عضو بریتانیایی داعش در حمله پهپادهای بریتانیایی کشته شدند.

برخی در بریتانیا نسبت به قانونی بودن این حملات ابراز تردید کرده‌اند و احتمال دارد که دوباره در پارلمان برای مداخله نظامی در سوریه رای‌گیری شود.