بریتانیا از مخالفت با حضور اسد در دولت انتقالی سوریه دست بر می‌دارد

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته، قرار است در دیدار با رهبران جهان خواهان تلاشی تازه برای حل بحران سوریه شود.

انتظار می‌رود که آقای کامرون از مخالفت با حضور بشار اسد در دولت انتقالی سوریه دست بردارد.

او با این حال بر لزوم کنار رفتن آقای اسد از قدرت برای کمک به مصالحه در سوریه، تاکید خواهد کرد.

انتظار می‌رود که نخست وزیر بریتانیا در دیدارش با مقامات حاضر در سازمان ملل، از جمله در گفتگو با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بر این نکته تاکید کند که حل صلح‌آمیز مشکل سوریه نیازمند تغییر در رهبری این کشور است تا از آن طریق بتوان گروه‌های مختلف را حول یک محور اصلی متحد کرد.

در همین رابطه،جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز گفته که امیدوار است تا گفتگوها و تبادل نظرها در دیدار مقامات در نیویورک، به پیدا کردن راه حلی برای مشکل سوریه، کمک کند.

مقامات آمریکایی گفته اند که موضوع سوریه در دیدار آقای کری با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم مطرح شده است. آقایان ظریف و کری برای اولین بار پس از توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ که تیرماه (ژوئیه) امسال در وین به دست آمد، با هم دیدار کردند.

آقای کری چند روز پیش از ایران و روسیه خواسته بود که به تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران سوریه کمک کنند و گفت که واشنگتن آماده است فورا مذاکره برای یافتن یک راه حل سیاسی برای این مناقشه را شروع کند.

مطالب مرتبط