فرار صدها نفر از زندانی در پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی

حق نشر عکس AFP

در پی بروز خشونت هایی در جمهوری آفریقای مرکزی که باعث مرگ ده ها نفر شده، صدها نفر موفق به فرار از زندانی در این کشور شده اند.

درگیری های روز شنبه میان شبه نظامیان مسیحی و گروه هایی از مسلمانان پس از کشته شدن یک راننده تاکسی که مسلمان بود شروع شد.

اعضای یک گروه شبه نظامی مسیحی موسوم به ضدبالاکا روز دوشنبه به این زندان حمله ور شدند و صدها سرباز و شبه نظامی را آزاد کردند.

از ماه مارس ۲۰۱۳ زمانی که یک گروه شورشی به نام سلکا - عمدتا متشکل از مسلمانان - قدرت را در جمهوری آفریقای مرکزی به دست گرفت، خشونت در این کشور زبانه کشیده است.

سلکا پس از آن از قدرت برکنار شد که خود به موج تازه ای از خشونت های تلافی جویانه علیه جمعیت مسلمان دامن زد و باعث فرار هزاران مسلمان از خانه هایشان شد.

از زمان اوج گیری تازه ترین خشونت ها در روزهای پایان هفته، بیش از ۳۰ نفر کشته شده اند.

یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، گفت که حداقل سه نوجوان کشته شده اند و یکی از آنها گردن زده شده.

آسوشیتدپرس گزارش داد که دوشنبه شب حداقل ۵۰۰ نفر از زندان نگاراگبا در بانگوی، پایتخت، گریختند. رویترز هم به نقل از یک منبع ارشد امنیتی گزارش داد: "کسی در زندان باقی نمانده."

خبرگزاری ها گزارش دادند که هزاران تظاهرکننده دوشنبه به سوی کاخ ریاست جمهوری راهپیمایی کردند تا خواستار اختیارات گسترده تر برای ارتش شوند. قدرت ارتش از زمان انتصاب دولت موقت در ژانویه ۲۰۱۴ کاهش یافته است.

کاترین سامبا پانزا رئیس جمهور موقت سفر خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل را نیمه کار گذاشته است.

انتخابات ریاست جمهوری قرار است در ماه اکتبر برگزار شود که یک ماه پیش از بازدید پاپ فرانسیس از این کشور است.

مطالب مرتبط