اعمال قانون منع کشیدن سیگار در خودروهای حامل کودکان در انگلستان و ولز

حق نشر عکس Thinkstock

از امروز اول اکتبر (۹ مهر) در انگلستان و ولز، قانون منع کشیدن سیگار در وسایل نقیله‌ای که حامل افراد زیر ۱۸ سال است، به اجرا گذاشته شده است.

رانندگان و افراد خاطی با جریمه‌ای ۵۰ پوندی (حدود ۷۵ دلار) روبرو خواهند شد، اگرچه پلیس تاکید کرده که در مرحله ابتدایی اعمال این قانون، به دادن تذکر اکتفا خواهد شد.

این قانون شامل کسانی خواهد بود که در حضور افراد زیر ۱۸ سال در خودرو سیگار بکشند، حتی اگر پنجره های آن پایین باشد.

بر اساس این قانون، به هنگام حضور فردی زیر ۱۸ سال در یک خودور، حتی اگر پنجره‌های آن پایین باشد، افرادی که در آن در حال استعمال دخانیات هستند، در چارچوب این قانون قرار خواهند گرفت.

البته اگر خودرو "کروکی" است و سقف آن کاملا باز شده است، این قانون در مورد سرنشینان آن اعمال نخواهد شد. همچنین این قانون در مورد "سیگارهای الکترونیکی" صادق نیست.

همزمان گزارش شده که انتظار می‌رود پارلمان اسکاتلند قانون خاص خود را در این‌ باره در سال آینده میلادی اعمال کند.

حق نشر عکس BBC Farsi

مقامات ایرلند شمالی نیز گفته‌اند آنها ابتدا اعمال این قانون را در دیگر نقاط کشور بررسی و سپس در این خصوص اعلام نظر می‌کنند.

بر اساس گزارش "بنیاد ریه" بریتانیا در این کشور هر هفته بیش از ۴۳۰ هزار کودک و بچه در خودروها در معرض استنشاق دود دخانیات ثانویه قرار دارند. قرار گرفتن کودکان در معرض دود ثانویه دخانیات، باعث افزایش خطر ابتلا به آسم، مننژیت و مرگ نوزادان می‌شود.

فعالان امور سلامت و بهداشتی، این طرح را اقدامی مثبت و حرکتی مهم پس از ممنوعیت کشیدن سیگار و استعمال دخانیات در اماکن عمومی در سال ۲۰۰۷ خوانده‌اند.

اما سایمون کلارک، مدیر "فورست" که یک گروه حامی دخانیات است، می‌گوید که قانون تازه غیرضروری و تقریبا غیر قابل اجراست.