روسیه: ارتش آزاد سوریه باید بخشی از راه حل سیاسی باشد

حق نشر عکس Reuters

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، می‌گوید که نیروهای نظامی این کشور در سوریه تنها با گروه موسوم به 'دولت اسلامی' (داعش) درگیر نیستند و همه "گروه‌های تروریستی" را هدف می‌گیرند.

آقای لاوروف در عین حال تاکید کرد که این کشور نیروهای 'ارتش آزاد سوریه' را تروریستی نمی‌داند و این گروه باید بخشی از راه حل سیاسی بحران سوریه باشد.

وزیر خارجه روسیه گفته است: "ما ارتش آزاد سوریه را یک گروه تروریستی نمی‌دانیم. به باور ما ارتش آزاد سوریه باید بخشی از روند سیاسی باشد؛ لازم است که اطمینان حاصل کنیم فرآیند مذاکرات برای راه حل سیاسی ثبات دارد."

روسیه از دیروز، چهارشنبه، حملات هوایی خود در سوریه را آغاز کرده است. برخی کشورهای غربی روسیه را متهم می‌کنند که هدفش از حملات در سوریه تقویت بشار اسد است، نه نابود کردن داعش. همچنین برخی می‌گویند روسیه با آغاز این حملات قصد دارد افکار عمومی را از حضور خود در اوکراین منحرف کند.

سرگئی لاوروف ارتباط دادن عملیات در سوریه با بحران اوکراین را "پوچ" دانست و در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمله زمینی نیروهای روس گفت نیروی هوایی روسیه با همراهی ارتش سوریه به "داعش و دیگر گروه‌های تروریستی" حمله می‌کند.

حملات روسیه در سوریه نگرانی‌ها را از تبعات احتمالی اختلاف نظر واشنگتن و مسکو درباره بحران سوریه و به ویژه نقش بشار اسد و برخی گروه‌های شورشی را برانگیخته است. رویترز گزارش داده که در حملات امروز روسیه از جمله گروهی از شورشیان هدف قرار گرفته‌اند که سازمان سیا آنها را آموزش داده بود.

'صدها نیروی ایرانی در سوریه'

رویترز امروز به نقل از دو منبع لبنانی مدعی شد که "صدها نیروی ایرانی" در ۱۰ روز گذشته وارد سوریه شده‌اند و سلاح‌هایی به همراه دارند که به نظر می‌رسد بنا است در عملیات گسترده زمینی به کار گرفته شود.

یکی از منابع لبنانی به رویترز گفته است: "پیشگام‌های نیروهای زمینی ایران به سوریه رسیده‌اند. سربازان و افسرانی که مشخصا در نبرد حاضر می‌شوند. اینها مستشار نظامی نیستند... صحبت صدها نفر با تجهیزات و تسلیحات است. نیروهای بیشتری در راه خواهند بود."

سرگئی لاوروف مستقیما به این سوال که آیا ایران به عملیات زمینی در سوریه می‌پردازد یا نه پاسخ نداد.

مطالب مرتبط