اوباما باردیگر خواستار تغییر قوانین مالکیت سلاح در آمریکا شد

حق نشر عکس Getty
Image caption باراک اوباما از کنگره آمریکا خواست تا قوانین مالکیت سلاح را تغییر دهد

در واکنش به واقعه تیراندازی مرگبار در ایالت اورگان، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا باردیگر از کنگره این کشور خواست تا قوانین مالکیت سلاح را تغییر دهد.

آقای اوباما با انتقاد از تکرار تیراندازی های مرگبار در نقاط مختلف ایالات متحده گفت جامعه آمریکا نسبت به این فجایع "بی‌تفاوت" شده است.

وی که تاکنون بارها بر لزوم تغییر قوانین مالکیت اسلحه در آمریکا تاکید کرده، دو ماه قبل در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت "بزرگ‌ترین ناکامی" در دوران ریاست جمهوری خود را ناتوانی در تغییر این قوانین می‌داند.

حق نشر عکس AP

رئیس جمهوری آمریکا همچنین برداشت مخالفان تغییر قانون مالکیت سلاح که چنین کاری را در تقابل با قانون اساسی آمریکا می‌دانند "نادرست" دانست.

تغییر قوانین مالکیت سلاح در آمریکا همواره با مخالفت گروه‌های محافظه‌کار و نمایندگان آنها در کنگره این کشور مواجه بوده است.

روز پنجشنبه تیراندازی در کالجی در شهر روزبرگ، در ایالت اورگان آمریکا، دست کم ۹ کشته و ۷ مجروح برجای گذاشت.

کیت براون، فرماندار ایالت اورگان در یک کنفرانس خبری گفته است که فرد مهاجم مردی حدودا ۲۰ ساله بوده و در تیراندازی متقابل نیروهای انتظامی کشته شده است.

حق نشر عکس The News Review

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک دانشجو گزارش داده که فرد ضارب پس از ورود به یکی از کلاس‌های کالج، و پیش از ادامه شلیک گلوله‌های بیشتر، از افراد حاضر خواسته است که بایستند و دین خود را اعلام کنند.

مقام‌های مسئول هنوز درباره انگیزه فرد ضارب اظهار نظر نکرده اند.

پیش از این اداره آتش‌نشانی این منطقه در حساب توییتر خود موضوع تیراندازی را تایید کرده و از مردم خواسته بود که از منطقه دوری کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption باراک اوباما پیشتر گفته است که "بزرگترین ناکامی" خود را ناتوانی در تغییر قوانین مالکیت سلاح در آمریکا می‌داند

این کالج در منطقه روزبرگ در ایالت اورگان، غرب آمریکا، واقع شده که یک منطقه روستایی در ۲۸۱ کیلومتری جنوب شهر پورتلند مرکز اورگان است.

یک مقام کاخ سفید گفته است که آقای اوباما در جریان این موضوع قرار گرفته و تحولات مربوط به حادثه را دنبال می‌کند.

ماریلین کیتلمن، مادر یکی از دانشجویان این کالج به سی‌ان‌ان گفته است که پسرش صدای هیچ یک از "۳۰ گلوله شلیک شده" را نشنیده است و احتمالا در این حمله از صدا خفه‌کن بر روی اسلحه استفاده شده است.

یک مقام پلیس روزبرگ به سی‌ان‌ان گفته است که "همه کالج به زودی تعطیل می‌شود."

دانش آموزان به محل دیگری منتقل شده‌اند تا به خانواده‌هایشان بپیوندند.

این کالج دارای ۱۶ ساختمان است و ۱۰۰ هکتار وسعت دارد.

حق نشر عکس CBS
Image caption این کالج در یکی از مناطق مرکزی ایالت اورگان قرار دارد

جو اولسون، یکی از روسای پیشین این کالج گفته است کالج هیچ مامور حفاظت رسمی نداشته و سال گذشته در مورد به کار گرفتن نگهبان مسلح برای محوطه کالج بحث‌هایی مطرح شده است.