بحران سوریه در مرکز گفتگوهای پاریس درباره اوکراین

حق نشر عکس AFP
Image caption روسای جمهوری اوکراین و روسیه بار دیگر ملاقات می کنند، اما آیا مداخله نظامی روسیه در سوریه شانس آن ها برای صلح را به حاشیه خواهد راند؟

روسای جمهور روسیه و اوکراین امروز جمعه برای مذاکراتی تازه برای هدف پایان دادن به جنگ اوکراین به پاریس رفته‌اند.

پس از آتش بس یک ماهه، این امیدواری وجود دارد که در این نشست پیشرفتی در روند صلح حاصل شود. اما این خطر وجود دارد که مداخله اخیر نظامی روسیه این بار در سوریه مذاکرات را تحت الشعاع قرار دهد.

درست مثل وقتی که روسیه کریمه را ضمیمه خاک خود کرد و از شورشیان مسلح در شرق اوکراین حمایت کرد، غرب نگرانی انگیزه‌ها ولادیمیر پوتین و عواقب آن است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه پیش از برگزاری این اجلاس به طور جداگانه با آقای پوتین ملاقات می کنند و هر دو فرصت دارند مستقیما درباره استراتژی رییس جمهور در سوریه سوال کنند.

این اولین حضور بین‌المللی آقای پوتین از زمانی است که دستور حمله هوایی علیه گروه دولت اسلامی (داعش) را در سوریه صادر کرد، دستوری که چشمگیرترین‌ مداخله روسیه در خاورمیانه در دهه‌های اخیر را رقم زده است.

در حالی که اروپایی‌ها در مقابل سیل پناهندگان از این منطقه درمانده شده‌اند، می‌خواهند بدانند که مداخله روسیه در سوریه چه نتیجه‌ای دارد و تا چه حدی گسترده است.

آنها ملزم هستند در مورد جلوگیری از تداخل و تصادم هواپیما و دیگر اشیا پرنده بر فراز سوریه، از جمله آن‌هایی که متعلق به فرانسه هستند بحث کنند.

با این وجود این خطر وجود دارد که موضوع جنگ اوکراین در این گفت و گو ها به حاشیه رانده شود.

حق نشر عکس re
Image caption مخالفان دولت سوریه می گویند روسیه گروه هایی را هدف قرار می دهد که با رژیم می جنگند

اما در عین حال اخیرا نشانه‌هایی از پیشرفت قابل توجهی ظاهر شده که دال بر علاقه‌مندی همه طرف‌ها برای رسیدن به توافق صلح است.

کیف و شورشیان هوادار مسکو در نهایت تصمیم گرفته‌اند سلاح های بیشتری را از خط مقدم جبهه خارج کنند، اقدامی که یک سیاستمدار ارشد شورشیان آن را بعنوان "پایان جنگ" توصیف کرده است.

علاوه بر این آتش بس اخیر طولانی‌ترین بوده و کم یا کمترین موارد نقض را تا امروز داشته است.

سرگی مارکدونف از شورای امور بین الملل روسیه می‌گوید: "کاهش خشونت نظامی تا حدی فرصت راه حلی صلح‌آمیز را فراهم می‌کند."

او می افزاید: "پس از دو، سه، چهار ماه آرامش، از سرگیری خصومت سخت‌تر می شود. به همین دلیل این بسیار مهم است. من فکر می‌کنم فرصتی برای حرکت به سمت مرحله دوم مذاکرات ایجاد می‌کند."

حق نشر عکس Getty
Image caption بحران اوکراین که زمانی بر محتوای مطالب تلویزیون روسیه تسلط داشت دیگر به سختی در باره آن یاد می شود

توافق در باره "موقعیت ویژه" مناطقی که در شرق اوکراین در کنترل شورشیان است تنها یکی از موارد حل نشده و مناقشه برانگیز در طرح صلح ۱۳ ماده‌ای است که فوریه گذشته در اجلاسی بین‌المللی تصویب شد.

اولین رویداد حاد پیش‌رو انتخابات محلی است، که برای اواخر ماه جاری برنامه ریزی شده است. دولت مرکزی اوکراین نتایج انتخاباتی را که بر خلاف قانون اساسی با فراخوان رهبران شورشی برگزار شود، به رسمیت نمی‌شناسد.

دیپلمات‌های اروپایی احتمال می‌دهند که اگر این انتخابات برگزار شود کل توافق صلح در معرض خطر قرار گیرد.

اما نشانه کلیدی تغییر اولویت ها این است که در حال حاضر موضوع به بحران اوکراین بندرت در تلویزیون دولتی روسیه پرداخته می‌شود در حالیکه زمانی موضوع بسیاری از برنامه ها بود. خبرنگاران جنگی که به طور انحصاری از شرق اوکراین گزارش می دادند حالا به خط مقدم جنگ سوریه رفته اند.

و صحبت در باره بازسازی نووروسیا - باریکه ای که روسیه را با شهر اودسا اوکراین پیوند می‌دهد، متوقف شده است.

اکنون موضوع ساعت ها برنامه در تلویزیون دولتی روسیه ستایش از مداخله برای حمایت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه است.

با نیرو، نه با اقناع

کرملین می داند که باید روس ها را متقاعد کند که سوریه ارزشش را دارد به همین دلیل ادعا می‌کند که مسئله فقط حمله به اسلام‌گرایان تندروی داعش است.

سرگئی مارکدونف می گوید: "بیش از ۲۰۰۰ نفر از روسیه و جمهوری‌های سابق شوروی در نبردهای سوریه درگیر هستند."

"فکر کنید که تعدادی از آنها به روسیه بازگردند."

این نگرانی واقعی است اما روشن است که نگرانی امنیتی تنها انگیزه این بازی نیست.

درگیری در اوکراین روسیه را از لحاظ سیاسی بطور فزاینده منزوی کرده است. روشن است که آقای پوتین می‌خواهد جهان دوباره با وی تعامل کند و سوریه ابزاری برای رسیدن به این هدف است.

او می‌خواهد نشان بدهد که روسیه می‌تواند شریکی در برابر تهدیدی مشترک باشد، نه فقط مشکل.

اما طبق معمول این کار را بیشتر از راه زور انجام می‌دهد تا اقناع.

مطالب مرتبط