نگرانی سازمان ملل از سرکوب مخالفان در تاجیکستان

حق نشر عکس non
Image caption در روزهای ۱۶ و ۱۷ سپتامبر دستکم ۱۳ تن از فعالان حزب نهضت اسلامی از سوی مقامات تاجیکستان بازداشت شدند

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر از ممنوعیت فعالیت حزب نهضت اسلامی و بازداشت ده‌ها تن از فعالان این حزب در تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

راوینا شامداسانی، سخنگوی این سازمان، روز آدینه ۱۰ مهر (۲ اکتبر) در اطلاعیه‌ای گفت که این تحولات ممکن است موارد گسترده نقض حقوق بشر را به همراه داشته باشد.

در این اطلاعیه آمده است: "ما از خطرات افزاینده نقض حقوق بشر در ارتباط با ممنوعیت اخیر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و بازداشت بیش از دوازده فعال این حزب نگرانیم."

او افزود: "ما از مقامات تاجیکستان می‌خواهیم ضمانت بدهند که همه تدابیری که در مبارزه علیه تروریسم و افراط گرایی انجام می دهند، با قوانین بین المللی و معیارهای حقوق بشری کاملا سازگار باشد و همچنین اصول آزادی مذهب، عقیده، بیان، همایش و گردهمایی‌های مسالمت آمیز، مشارکت در امور اجتماعی و اصل عدم تبعیض رعایت شود."

خانم شامداسانی همچنین از مقامات تاجیک خواسته است در جریان بازداشت و بازجویی فعالان حزب نهضت اسلامی به قوانین و معیارهای بین المللی حقوق بشر احترام بگذارند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این مورد دو روز پس از آن ابراز نگرانی می‌کند که دادگاه عالی تاجیکستان حزب نهضت اسلامی را وارد فهرست سازمان‌های تروریستی، و فعالیت آن را ممنوع اعلام کرد.

روز ۲۹ سپتامبر اتحادیه اروپا نیز از بازداشت اعضای فعال حزب نهضت اسلامی و اعلام ممنوعیت این حزب از سوی دولت تاجیکستان انتقاد کرده و گفته بود که این اقدام به محدودیت آزادی بیان و چنداندیشی منجر خواهد شد.

سفارت آمریکا در تاجیکستان نیز روز گذشته از این تحولات ابراز نگرانی کرد. برخی از سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر، مانند "خانه آزادی" نیز از تصمیم دولت تاجیکستان به ممنوعیت حزب نهضت اسلامی انتقاد کردند.

Image caption مقامات حزب نهضت اسلامی بویژه محیی الدین کبیری، رهبر آن را که از ماه مارس به این سو در خارج از تاجیکستان به سر می برد، به همدستی با آقای نظرزاده و تلاش برای ناآرام کردن تاجیکستان متهم کرده اند

در روزهای ۱۶ و ۱۷ سپتامبر دستکم ۱۳ تن از فعالان حزب نهضت اسلامی از سوی مقامات تاجیکستان بازداشت شدند. آن زمان دادستانی کل تاجیکستان اعلام کرد که این افراد در ارتباط با درگیری‌های اخیر در حوالی شهر دوشنبه و "به خاطر جلوگیری از اعمال تروریستی" بازداشت شده‌اند.

مقامات می‌گویند این درگیری‌ها آغاز راه اندازی کودتا توسط عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزیر دفاع بوده است، که در جریان عملیات نیروهای دولت که حدود دو هفته ادامه یافت کشته شد.

در جریان این عملیات و بعد از آن مقامات تاجیک صدها نفر از پیوندان و طرفداران این ژنرال شورشی و شمار عمده‌ای از رهبران و فعالان حزب نهضت اسلامی بازداشت کرده‌اند.

اخیرا مقامات تاجیکستان بزرگ مهر یارف، وکیل مدافع عده‌ای از اعضای بازداشت شده حزب نهضت اسلامی را نیز به اتهام دست داشتن در فساد مالی بازداشت کرده‌اند، چیزی که در برخورد دولت با وکلای مدافع مخالفین پیش از این هم مشاهده شده است.

مطالب مرتبط