شورشیان اوکراین، تانک‌های خود را از خط مقدم خارج می‌کنند

حق نشر عکس epa
Image caption دولت کیف و شورشیان طرفدار روسیه پیش از این بر سر خروج سلاح های دارای قطر کمتر از ۱۰۰ میلیمتر از خط مقدم جبهه توافق کرده بودند

جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین می گویند که خروج تانک ها از مناطق تماس با نیروهای دولتی اوکراین را آغاز کرده‌اند.

آنها گفته اند این اقدام مطابق با توافق صلح مینسک در ماه فوریه است و زیر نظر نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا انجام می شود.

خروج تانک ها یک روز پس از ملاقات پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین با رهبران روسیه، فرانسه و آلمان در پاریس اتفاق می افتد.

روز جمعه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در پاریس با پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین، فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان برای اولین بار پس از دیدار ماه فوریه در مینسک که در باره صلح در اوکراین به توافق رسیدند، ملاقات کرد.

در این نشست تمام بخش های توافق مینسک، از جمله برگزاری انتخابات محلی در مناطق تحت کنترل شورشیان و خروج سلاح های سنگین از خط تماس مورد ارزیابی قرار گرفت.

آقای اولاند گفت خروج سلاح ها روز جمعه شروع خواهد شد و آقای پوروشنکو بعدا سخنان او را تایید کرد.

رهبر فرانسه همچنین گفت که انتخابات در مناطق شورشیان باید بر اساس قوانین اوکراین برگزار شود، همانطور که در قرارداد صلح مینسک پیش بینی شده است.

این موضع توسط خانم مرکل، که او نیز به "پیشرفت" در جریان مذاکرات اشاره کرد، تکرار شد.

آقای پوروشنکو گفت که چهار رهبر از ایده برگزاری انتخابات به طور انحصاری بر اساس قوانین اوکراین و با حضور ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا، که باید دسترسی کامل به آنها اعطا شود، حمایت کرده اند.

شورشیان قبل از اجلاس پاریس گفته بودند که هنوز هم برگزاری انتخابات محلی با شرایط تعین شده توسط خود را بررسی می کنند.

دفتر آقای پوتین جزئیاتی از مذاکرات پاریس ارائه نکرده است. تنها در یک بیانیه کوتاه گفته است که شرکت کنندگان برای اجرای نکات کلیدی توافق "ساعت ها را هماهنگ" کرده اند.

"راکت های قدرتمند جدید ساخت روسیه در اختیار شورشیان"

حق نشر عکس Russian defence ministry
Image caption راکت های بوراتینو

در همین حال ناظران بین المللی گفته اند آنها نوع جدیدی از سیستم موشکی ساخت روسیه را در منطقه تحت کنترل شورشیان در شرق اوکراین پیدا کرده اند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) سکوی پرتاب موشک های متعدد قدرتمند نوع TOS-۱ معروف به نام بوراتینو را در لوهانسک مشاهده کرده است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا که بر آتش بس در شرق اوکراین نظارت می کند در بیانیه ای گفت که بوراتینو را در یک پایگاه آموزش نظامی شورشیان در منطقه لوهانسک دیده است.

یک سخنگوی ماموریت نظارت ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا برای اوکراین به بی بی سی گفت کشف این سیستم به دلیل آسیبی که راکت می تواند وارد کند مهم است.

نظامیان اوکراین قبلا گفته بودند که بوراتینو که در روسیه لقب "زمین سوخته" دارد، علیه نیروهای دولتی در منطقه تحت کنترل مخالفان در شرق این کشور استفاده شده است.

اما سازمان امنیت و همکاری به بی بی سی گفت برای اولین بار این راکت را در ۲۵ سپتامبر در منطقه مشاهده کرده است.

نیروهای روسیه این راکت را در دهه ۱۹۸۰ در افغانستان علیه مجاهدین و در جمهوری چچن علیه شورشیان جدایی طلب در سال های ۱۹۹۹-۲۰۰۰ استفاده کردند.

کشف این راکت در شرق اوکراین در حالی گزارش می شود که مسکو مسلح کردن شورشیان را همواره تکذیب کرده است.

روسیه همچنین اتهامات اوکراین و غرب در مورد ارسال سلاح های سنگین به جدایی طلبان طرفدار خود در مناطق دونتسک و لوهانسک را رد می کند.

با این حال، کرملین اذعان می کند که "داوطلبان" روس در کنار شورشیان می جنگند.

مطالب مرتبط