روسیه به '۵۰ موضع داعش' حمله کرده است

حق نشر عکس AP

نیروی هوایی روسیه روز، شنبه ۳ اکتبر، حملات خود در روسیه را ادامه داد. گزارش شده که روسیه در شبانه‌روز گذشته دست کم ۲۰ پرواز عملیاتی دیگر انجام داده و مواضعی را، از جمله در رقه، پایگاه عمده گروه موسوم به 'دولت اسلامی' (داعش)، هدف گرفته است.

ایگور کوناشنکف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته است یک مرکز فرماندهی و یک انبار زیرزمینی مواد منفجره داعش در رقه نابوده شده‌اند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه هم امروز اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور در ۶۰ پرواز عملیاتی ۵۰ موضع داعش را هدف قرار داده و تاسیسات آنها را ویران کرده است.

ژنرال آندره کارتاپولف گفته است نیروی هوایی روسیه ظرف سه روز گذشته توان رزمی داعش را "به شکل چشمگیری پایین آورده است".

خبرگزاری رویترز می‌گوید روسیه در حملات امروز به جز داعش دیگر گروه‌های شورشی را هم هدف گرفته است. رویترز، به نقل از دیدبان حقوق بشر سوریه، می‌گوید منطقه معرت النعمان، که روسیه به آن حمله کرده، محل فعالیت گروه‌هایی چون جبهه نصرت و احرار شام بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهراتی در حلب علیه روسیه، ایران، حزب‌الله لبنان و داعش

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، امروز با انتقاد از حملات روسیه گفت: "روشن است که روسیه بین داعش و مخالفان مشروع فرقی نمی‌گذارد." مایکل فالون، وزیر دفاع این کشور هم روسیه را متهم کرده که از هر ۲۰ حمله هوایی فقط در یکی داعش را هدف می‌گیرد.

دیروز باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، نسبت به عواقب حملات روسیه در سوریه هشدار داد و گفت روسیه در "باتلاق" گرفتار خواهد شد.

نزدیک به یک سال است که آمریکا، در کنار چندین کشور دیگر، ائتلافی علیه داعش تشکیل داده و حملاتی در سوریه و عراق انجام می‌دهند. از روز چهارشنبه هفته گذشته نیز روسیه حملات هوایی خود در سوریه را آغاز کرده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید از آغاز حملات روسیه در چهار روز گذشته، دست کم ۳۹ غیرنظامی کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط