آمریکا، ژاپن و ده کشور حاشیه اقیانوس آرام موافقتنامه تجارت آزاد امضاء کردند

حق نشر عکس AFP

آمریکا، ژاپن و ۱۰ کشور دیگر حاشیه اقیانوس آرام که حدود ۴۰ درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارند، موافقتنامه تجارتی فراگیری را امضا کرده‌اند.

موافقتنامه موسوم به شراکت ترنس-پسیفیک (TPP) یک بلوک اقتصادی جدید را به وجود می آورد و موانع تجاری میان ۱۲ کشور عضو را کاهش می دهد.

این موافقتنامه که مذاکره در مورد آن در پنج سال اخیر ادامه داشته، در آتلانتا در آمریکا امضا شد.

امضای این موافقتنامه بارها به دلیل ادامه مذاکرات بر سر حق انحصاری اختراع داروها به تعویق افتاده بود.

علاوه بر آمریکا و ژاپن، استرالیا، برونئی، کانادا، شیلی، مالزی، مکزیک، نیوزیلند، پرو، سنگاپور و ویتنام عضو ترنس-پسیفیک هستند.

بحث بر سر زیست‌فناوری

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به خبرنگاران گفت: "این یک دستاورد بزرگ نه تنها برای ژاپن بلکه برای آینده آسیا-اقیانوسیه است."

این توافق اکنون باید در نهادهای قانونگذاری کشورهای امضاءکننده به تصویب برسد.

در صورت تصویب این سند می تواند روی بخش های مختلف تجارت از محصولات لبنی گرفته تا درمان سرطان تاثیر بگذارد.

حامیان این توافق می گویند که حاصل آن برای کشورهای عضو میلیاردها دلار سود خواهد بود، اما منتقدان می گویند که مذاکره در مورد آن مخفیانه انجام شده و بیشتر به سود شرکت های بزرگ است.

دور نهایی مذاکرات در آتلانتا به دلیل بحث ها بر سر این که دوره حقوق انحصاری برای نسل بعدی فراورده های زیست‌فناوری چه زمانی را در بر خواهد گرفت، به تاخیر افتاد.

ایالات متحده برای تشویق سرمایه گذاری شرکت های داروسازی در بخش درمان بیولوژیکی، خواسته بود که این شرکت ها ۱۲ سال حق انحصاری داشته باشند.

استرالیا، نیوزیلند و فعالان بهداشت عمومی می خواستند این دوره پنج سال مقرر شود تا بهای دارو و برنامه های پزشکی از حساب یارانه های دولت کاهش یابد.

مطالب مرتبط