بارش‌ در کارولینای جنوبی 'در هزار سال اخیر بی سابقه بوده است'

حق نشر عکس AP

به دنبال تداوم بارش‌ شدید و جاری شدن سیل در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا، فرماندار این ایالت اعلام کرد این بارش‌ها در هزار سال اخیر بی سابقه بوده است. دست کم ۷ مورد مرگ ناشی از این سیل گزارش شده است.

میزان بارش باران در شهر تاریخی چارلستون در سه روز گذشته نزدیک به ۳۵ سانتیمتر بوده است. همه مدارس و بزرگراه‌ها از امروز (دوشنبه) بسته شده‌اند.

خیابان‌های چارلستون، مرکز ایالت، مسدود شده‌‌اند و گروه‌های امداد و نجات با انباشتن کیسه‌های شن در جاده‌ها تلاش کرده‌اند تا از ورود آب‌ها جلوگیری کند.

حق نشر عکس AF

این باران‌های سیل آسا به دلیل وقوع طوفان 'واکین' در کارائیب شدیدتر شده است.

نیکی هیلی، فرماندار ایالت کارولینای جنوبی روز گذشته اعلام کرد: "میزان بارش در بخش‌هایی از این ایالت به حدی بوده که در هزار سال گذشته رخ نداده است."

فرماندار گفت که آبهایی که در سطح این ایالت جمع شده است، ایمن نیست و دارای باکتری است. او از مردم خواست در خانه‌هایشان بمانند و به هیج وجه به این آب‌ها نزدیک نشوند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کارولینای جنوبی وضعیت اضطراری اعلام کرده است، اقدامی که موجب می‌شود تا مقامات فدرال بتوانند کمکهای خود را برای مقابله با سیل به مقامات محلی ارائه دهند.

جکی بروچ، سخنگوی شهرداری جورج تاون به خبرگزاری رویترز گفت: "کلیه آمبولانس‌ها برای رسیدگی به درخواست مردم به کار گرفته شده‌اند و در عین حال ساکنان ایالت از خانه‌های خود به داخل قایق‌های نجات منتقل می‌شوند."

شنبه شب حدود ۱۰۰ نفر که در داخل خودروهایشان گیر کرده بودند نجات یافتند.

این بارش ها به دلیل وقوع طوفان بزرگ استوایی واکین در آب های باهاما رخ داده است. شبکه جهانی بی بی سی نیز در خبری از ناپدید شدن یک کشتی باربری ۲۲۴ متری با ۳۳ سرنشین در جریان این طوفان در آب های باهاما خبر داد.

حق نشر عکس AP
Image caption سطح آب در رودخانه کانگاری در ظرف ۱۲ ساعت سه متر بالا آمده است
حق نشر عکس Getty