پرونده ده‌ها پناهجوی زندانی در جزیر نائورو به‌زودی 'بررسی می‌شود'

حق نشر عکس AP

مقامات جزیره نائورو در اقیانوس آرام گفته‌اند که درخواست پناهندگی همه ششصد پناهجویی که در زندانی متعلق به استرالیا به سر می‌برند، به‌زودی بررسی می‌شود.

به گفته مقامات این جزیره، زندانیان این "زندان آزاد" از این پس می‌توانند آزادانه در جزیره رفت و آمد کنند.

بسیاری از این بازداشت‌شدگان که قصد داشتند خود را با قایق به خاک استرالیا برسانند، سال‌هاست که در زندان به‌سر می‌برند.

تصمیم مقامات نائورو چند روز پیش از جلسه بررسی سیاست‌های دولت استرالیا در قبال مهاجران در دادگاه عالی این کشور اعلام شده است.

در دادگاهی که به‌زودی برگزار می‌شود سیاست‌های دولت در خصوص بازداشت متقاضیان پناهندگی در زندان‌های خارج از استرالیا بررسی می‌شود.

دو سال پیش پناهجویانی که در نائورو زندانی بودند دست به شورش زدند. در میان آنها چندین پناهجوی ایرانی و و افغان نیز بودند.

حدود دو ماه پیش هم انتشار خبری در خصوص تجاوز به زنی ایرانی در این جزیره جنجال‌ساز شد و فشارها بر دولت استرالیا برای انتقال و درمان او به خاک این کشور بالا گرفت.

گفته می‌شد که چند ماه پیش از انتسار این خبر وقتی این زن ۲۳ ساله به کمپ پناهجویان در نائورو برمی گشته، به او تجاوز شده بود.

بر اساس تدابیر مهاجرتی دولت پیشین استرالیا، تمامی پناهجویانی که قصد داشتند از طریق دریا به آن کشور برسند، برای روند گزینش در اردوگاه‌هایی در پاپوا گینه نو، نائورو یا جزیره کریسمس نگهداری می شدند.

این روند در دولت جدید هنوز تغییری نکرده است و ده‌ها پناهجو در این جزایر در بازداشتند.

سازمان ملل، حزب استرالیا و گروه‌های حقوق بشری به این سیاست‌ها اعتراض دارند، اما استرالیا می گوید که هدف این تدابیر جلوگیری از سفرهای خطرناک دریایی پناهجویان با قایق‌های غیر مجهز است.