'ویدیوی جنجالی'؛ تنش‌ها میان کردها و دولت ترکیه افزایش می‌یابد؟

حق نشر عکس Radikal
Image caption خانواده حاجی لقمان بیرلیک می‌گویند او فعال حقوق بشر و فیلمساز بود

انتشار تصاویر کشیده شدن جسد شخصی که گفته می‌شود یک شبه‌‌نظامی کرد است در خیابان توسط "پلیس" با واکنش‌های گسترده‌ای در این کشور رو‌به‌رو شده است.

این ویدیو که هنوز اصالت آن از طرف دولت ترکیه به تائید نرسیده است، می‌تواند به تنش‌های فعلی در این کشور میان دولت و کردها، بیش از پیش دامن بزند.

در این تصاویر، خودرویی که گفته شده متعلق به پلیس است، جسد این فرد را با طنابی که دور گردنش انداخته شده، در خیابان‌های شرناق در جنوب شرقی ترکیه می‌کشد.

فرد کشته شده، حاجی لقمان بیرلیک ۲۴ ساله است که داماد لیلا بیرلیک، نماینده کرد مجلس ترکیه از حزب دموکراتیک خلق‌ها است.

خانواده او می‌گویند که حاجی لقمان، فعال حقوق بشر و فیلمساز بود.

خانم بیرلیک به بخش ترکی بی‌بی‌سی گفته است که دامادش که زخمی شده بود، بازداشت شد و به طور خودسرانه به قتل رسید.

او تأیید کرده است که دامادش به پ‌ک‌ک پیوسته بود.

تصاویر مربوط به این اقدام ابتدا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در آن تصاویر، جسدی با پیراهنی قرمز رنگ و شلواری تیره، با طنابی بر گردن نشان داده می‌شد که در خیابان‌های تاریک کشیده می‌شد. در بخشی از ویدیو چنان به نظر می‌آمد که این تصاویر از داخل خودرو گرفته شده است.

صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها از جمله افرادی بود که در توییتر خود یکی از تصاویر مربوط به کشیده شدن جسد را بازنشر کرد.

روزنامه زمان چاپ ترکیه می‌گوید که در تصاویر ویدیویی منتشر شده، مأموران حاضر در خودرو به جسد دشنام می‌دهند و یکی از آنها به دیگری برای کشتن این فرد تبریک می‌گوید.

استان شرناق ترکیه از چند ماه پیش و به دنبال پایان آتش‌بس میان دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که ترکیه آن را یک گروه تروریستی می‌داند، صحنه درگیری‌هایی بوده است.

حق نشر عکس DHA
Image caption لیلا بیرلیک، نماینده کرد مجلس ترکیه از حزب دموکراتیک خلق‌ها

از روز جمعه به این سو، بیش از ۲۰ شبه‌نظامی کرد در شهر سیلوان در استان دیاربکر کشته شده‌اند و چند سرباز ترکیه هم در حملات نیروهای شبه‌نظامی کرد جان خود را از دست داده‌اند.

تنش‌ها میان دولت و کردهای ترکیه، به دنبال حملات هواپیماهای جنگی ترکیه علیه پایگاه‌های گروه کارگران کردستان در شمال عراق، تلاش دستگاه قضایی ترکیه برای لغو مصونیت پارلمانی صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها و کشته شدن ده‌ها فعال چپ کرد در شهر سوروچ افزایش یافت.

رسانه‌های ترکیه می‌گویند که این جوان کرد روز جمعه در درگیری میان نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و نیروهای امنیتی ترکیه در شرناق کشته شده است.

__________________________________________________________________________

پ‌ک‌ک

  • پ ک‌ک در سال ۱۹۸۴ مبارزه مسلحانه علیه حکومت ترکیه را آغاز کرد. این سازمان خواهان خودمختاری بیشتر برای کردهای ترکیه است
  • طبق برآوردها، کردها حدود ۲۰ درصد جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند
  • از زمان آغاز مبارزه مسلحانه، حدود ۴۰ هزار نفر در درگیری‌ها کشته شده‌اند
  • ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا این سازمان را به‌خاطر حملاتش به نیروهای امنیتی و غیرنظامیان ترک در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند

__________________________________________________________________________

احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه این اقدام را بدون تائید اصلیت ویدیوی منتشر شده، محکوم کرده و گفته است "چنین رفتار با هر جسدی، حتی اگر از آن یک تروریست باشد، غیر قابل قبول است."

نخست‌وزیر ترکیه، وزارت کشور را مامور تحقیق در این باره کرده است.

مطالب مرتبط