جدایی طلبان اوکراین انتخابات جنجال آفرین شرق کشور را عقب انداختند

حق نشر عکس EPA
Image caption نمایندگان شورشیان گفتند که تاریخ انتخابات تا اواخر فوریه به تاخیر افتاده است

شورشیان هوادار روسیه در شرق اوکراین می گویند با عقب انداختن انتخابات بحث انگیز محلی در مناطق تحت کنترل خود - که قرار بود تا چند هفته دیگر برگزار شود - موافقت کرده اند که گامی مثبت در جهت صلح پایدار در اوکراین تلقی شده است.

دو نماینده ارشد شورشیان جدایی طلب در جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوهانسک این خبر را اعلام کردند.

کیف می گوید که هر انتخاباتی که براساس قوانین اوکراین برگزار نشده باشد "بی اعتبار" خواهد بود.

اختلاف میان دو طرف بر سر برگزاری انتخابات در نواحی شورشی، مانعی در مسیر حرکت به سوی پایان مناقشه ای بوده که جان تقریبا ۸ هزار نفر را گرفته.

مسکو از سوی کیف و غرب متهم به دامن زدن به این مناقشه از طریق اعزام سرباز و سلاح های سنگین برای شورشیان است؛ اما کرملین این اتهام را رد می کند.

با این حال روسیه گفته است که "داوطلبان" روس در کنار شورشیان در دونتسک و لوهانسک می جنگند.

این نبردها در آوریل ۲۰۱۴ شروع شد، یک ماه پس از آنکه روسیه شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین را به خاک خود منضم کرد.

عقب کشیدن سلاح ها

دنیس پوشیلین و ولادیسلاو دینگو، نمایندگان شورشیان، در بیانیه ای که خبرگزاری دی ای ان شورشیان آن را منتشر کرد گفتند که انتخابات - که اصلا قرار بود ۱۸ اکتبر در دونتسک و اول نوامبر در لوهانسک برگزار شود - تا ۲۱ فوریه ۲۰۱۶ عقب افتاده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption سرباز دولت اوکراین. آتش بس در شرق اوکراین از ماه سپتامبر عمدتا مراعات شده است

در مقابل، شورشیان گفتند که دولت کیف باید به مسئولیت هایش براساس توافق صلح مینسک - که فوریه گذشته در بلاروس امضا شد - عمل کند.

به گفته آنها این شامل اعطای موقعیت ویژه به نواحی تحت کنترل شورشیان، تغییرات قانون اساسی و عفو است.

خبر تاخیر این انتخابات چند روز پس از آن است که رهبران اوکراین، روسیه، آلمان و فرانسه درباره اجزای کلیدی موافقتنامه مینسک در پاریس بحث کردند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه پس از آن گفت و گوها تاکید کرد که هر انتخاباتی در شرق اوکراین باید مطابق قوانین اوکراین انجام شود.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین، گفت که چهار رهبر حاضر در پاریس از برگزاری انتخابات، منحصرا براساس مقررات اوکراین و در حضور ناظران بین المللی سازمان امنیت و همکاری در اروپا، حمایت کردند.

گفته می شود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه قبول کرده تا با استفاده از نفوذ خود مانع برگزاری انتخابات در نواحی شورشی شود.

تام باریج خبرنگار بی بی سی در کیف می گوید که تاخیر در برگزاری انتخابات گام مثبت دیگری به سوی موافقتنامه پایدار صلح تلقی خواهد شد.

نیروهای دولت اوکراین و شورشیان لوهانسک روز شنبه عقب کشیدن سلاح ها با کالیبر کمتر از ۱۰۰ میلیمتر از خط مقدم را شروع کرده بودند. این عقب نشینی هنوز به تایید ناظران سازمان امنیت اروپا نرسیده است.

به نقل از شورشیان دونتسک گزارش شد که آنها خارج کردن سلاح ها از خط مقدم را روز ۱۸ اکتبر شروع خواهند کرد.

آتش بس در شرق اوکراین از ماه سپتامبر عمدتا مراعات شده است.