اوباما بابت حمله هوایی آمریکا به بیمارستان قندوز عذرخواهی کرد

حق نشر عکس epa

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با ژوان لو، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز از حمله اشتباهی هواپیماهای آمریکایی به بیمارستان قندوز عذرخواهی کرده است. او همچنین با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان تماس گرفته و به او تسلیت گفته است.

در این حمله که در جریان عملیات بازپس گیری شهر قندوز در شمال افغانستان اتفاق افتاد، ۲۲ نفر کشته شدند که ۱۲ تن از آنها کارکنان سازمان پزشکان بدون مرز بودند.

دولت آمریکا دیروز مسئولیت این حمله را رسما به عهده گرفت و گفت که حمله به درخواست نیروهای افغان و گروهی از کماندوهای آمریکایی انجام شده که برای بیرون راندن اعضای گروه طالبان از قندوز می جنگیدند.

سازمان پزشکان بدون مرز امروز خواهان تشکیل یک کمیسیون بین المللی مستقل برای بررسی موضوع شده است.

این گروه می گوید که کمیسیون مذکور باید شواهد و قرائن را از نیروهای آمریکایی، ناتو و افغانستان جمع و با کارکنان سازمان پزشکان بدون مرز و بیمارانی که از حمله جان به در برده اند گفت و گو کند.

پزشکان بدون مرز می گوید که حمله به بیمارستان قندوز ممکن است جنایت جنگی باشد.

دکتر ژوان لیو، رئیس این سازمان گفته است: "اگر از این ماجرا بگذریم... اگر فضایی امن برای کار پزشکی خود فراهم نکنیم، نخواهیم توانست در جاهایی مثل سوریه، جنوب سودان یا یمن فعالیت کنیم".

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت:‌ "اگر ضروری باشد کسی مسئول شناخته شود، چنین خواهد شد."

او گفت: "در این کشور اگر اشتباهی کنیم، صادقانه به آن اذعان خواهیم کرد."

آقای ارنست همچنین به احتمال پرداخت غرامت به قربانیان و خانواده های آنها اشاره کرد.

او گفت نمی تواند بگوید که آیا آن بمباران از لحاظ حقوقی جنایت جنگی است یا نه، اما آمریکا "تلاش زیادی می کند تا مرگ غیرنظامیان محدود شود."

سازمان پزشکان بدون مرز در بیانیه ای گفت که پیام عذرخواهی دریافت شده اما همچنان خواستار تحقیقات توسط "کمیسیون بین المللی حقیقت یاب امور بشردوستانه" (IHFFC) است. این کمیسیون در سال ۱۹۹۱ براساس کنوانسیون ژنو ایجاد شد.

این گروه گفته که به تحقیقات داخلی ارتش در این باره اعتماد نمی کند.

سازمان پزشکان بدون مرز می گوید که مختصات جغرافیایی بیمارستان روشن بود و بمباران آن نمی توانسته اشتباه باشد.

پنتاگون، ناتو و یک تیم مشترک آمریکا و افغانستان مشغول تحقیق در این باره هستند.

مطالب مرتبط