آمریکا: ۹۰ درصد اهداف بمباران‌های روسیه داعش نیستند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دولت آمریکا می‌گوید بیش از ۹۰ درصد اهدافی که روسیه در سوریه بمباران کرده است مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) یا گروه‌های افراطی حامی شبکه القاعده نبوده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در واشنگتن گفت: «این حملات عمدتا گروه‌های مخالف را هدف قرار گرفته است که در پی آینده بهتری برای سوریه هستند و نمی‌خواهند که حکومت اسد بر سر قدرت باقی بماند.»

احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه نیز گفته است از ۵۷ موضع بمباران شده فقط دو موضع به داعش تعلق داشته است.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، نیز گفته است استراتژی روسیه "به طور مصیب باری" مخدوش است و ایالات متحده با این کشور در سوریه همکاری نخواهد کرد.

این در حالیست که روسیه می‌گوید در ظرف‌ روزهای اخیر گروه داعش را بمباران کرده است. سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، چهارشنبه گفت که۲۶ موشک کروز که از چهار ناو مستقر در دریای خزر پرتاب شده، مواضع داعش را منهدم کرده‌اند.

هم زمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از اقدام ارتش کشورش تقدیر کرده و گفته است که فاصله محل شلیک تا مواضع داعش در روسیه حدود ۱۵۰۰ کیلومتر بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حملات هوایی روسیه در سوریه از ۳۰ سپتامبر آغاز شده است

منابع رسمی سوریه می‌گویند تحت پوشش حملات هوایی روسیه، ارتش سوریه عملیات زمینی علیه مخالفان را شروع کرده است.

گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه گزارش کرده که این حملات که عمدتا در نواحی غربی از جمله در مناطق ادلب و حما انجام شده «فشرده‎ترین نبرد در ماه‌های گذشته» بوده است.

حملات هوایی روسیه پس از تصویب پارلمان این کشور از ۳۰ سپتامبر آغاز شده است.

بعضی گزارش‌ها حاکی است که تعدادی غیرنظامی و چند تن از اعضای گروه‌های شورشی مورد حمایت غرب هم هدف حملات هوایی روسیه قرار گرفته‌اند. با این حال دولت روسیه می‌گوید در این حملات فقط «گروه‌های تروریستی» را هدف گرفته است.

روز چهارشنبه، دیمیتری، پسکوو، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه این خبر که ولادیمر پوتین و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، با هم دیداری محرمانه داشته و هماهنگی‌های لازم برای عملیاتی مشترک در حمایت از بشار اسد را برنامه ریزی کرده‌اند، تکذیب کرد.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی اختصاصی خبر داده بود که ملاقات این دو در ماه ژوئیه امسال در مسکو انجام شده بود.

کشورهای غربی ایران و روسیه را به حمایت نظامی از دولت بشار اسد متهم می‌کند. هر دو کشور مخالف کنار رفتن بشار اسد از قدرت هستند.

مطالب مرتبط