آمریکا طرح هایی را برای ساماندهی برنامه آموزش شورشیان سوری ارائه داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفته است که آمریکا در صدد یافتن راه‌های جدیدی برای همکاری با گروه‌های مخالف دولت سوریه است

وزارت دفاع آمریکا طرح هایی را برای ساماندهی در طرح آموزش و تجهیز شورشیان مخالف دولت بشار اسد در سوریه اعلام کرد.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا دستورالعمل هایی را اعلام کرد که براساس آن گروه‌های کوچکتری از پیکارجویان ایجاد و به آنها درباره پشتیبانی هوایی از عملیات علیه داعش در امتداد مرز ترکیه آموزش داده می شود.

به گفته خبرنگاران بررسی آموزش و تجهیز شورشیان سوری از سوی آمریکا، ظاهرا به معنای آن است که تلاش های فعلی برای توسعه توان نیروهای میانه‌رو در سوریه موثر نبوده است.

پیشتر وزیر دفاع آمریکا گزارش روزنامه نیویورک تایمز را مبنی بر این که وزارت دفاع این کشور قصد دارد برنامه ۵۰۰ میلیون دلاری آموزش و تجهیز شورشیان سوری را متوقف کند، تکذیب کرده است.

آقای کارتر گفت که آمریکا در صدد یافتن راه‌های جدیدی برای همکاری با گروه‌های مخالف دولت سوریه است.

وزیر دفاع آمریکا گفت که باراک اوباما، رئیس جمهور، به زودی سیاست های جدید این کشور را برای دستیابی به اهدافی مشابه اعلام می کند.

آمریکا از بهار امسال برنامه‌ای را برای آموزش بخشی از شورشیان سوری آغاز کرد تا گروهی از مخالفان میانه‌رو برای مقابله با گروه موسوم به 'دولت اسلامی' آماده شوند.

گفته می‌شود که این برنامه نتوانسته است بیشتر از چند ده نفر از مخالفان مسلح سوری را جذب کند و به همین دلیل از سوی برخی مقام‌های نظامی ارشد آمریکا یک "شکست تمام عیار" توصیف شده بود.

دست کم در یک مورد مقام‌های آمریکایی اعلام کردند شورشیانی که آموزش داده‌اند تجهیزاتی را که آمریکا در اختیارشان قرار داد به جبهه نصرت، نزدیک به القاعده، تحویل دادند.