ارتش سوریه 'با حمایت هوایی و زمینی روسیه و حزب‌الله پیشروی کرده است'

حق نشر عکس AP
Image caption حملات هوایی روسیه، ارتش سوریه را در موقعیت تهاجمی قرار داده است

منابع دولتی و فعالان مستقل می‌گویند که حملات سنگین هوایی روسیه و حمایت نیروهای حزب‌الله لبنان به پیشروی قابل توجه ارتش سوریه منجر شده است.

به گفته این منابع، ارتش سوریه کنترل دو روستا را در شمال غربی استان ادلب، در نزدیکی یک بزرگراه مواصلاتی مهم، در دست گرفته است.

استان ادلب پیش از مداخله نظامی روسیه تقریبا در کنترل کامل مخالفان بشار اسد قرار داشت.

در همین حال وزارت دفاع روسیه امروز یکشنبه ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته جنگنده های این کشور در استان‌های حما، حلب، دمشق و رقه سوریه ۶۴ پرواز عملیاتی انجام داده و ۶۳ هدف را منهدم کرده‌اند.

سرلشگر ایگور کوناشنکوف، یکی از سخنگویان این وزراتخانه به خبرگزاری‌های رسمی روسیه گفت تمامی این اهداف (۵۳ مرکز تجمع، یک مرکز فرماندهی، چهار اردوگاه آموزشی و هفت انبار) که متعلق به گروه موسوم به دولت اسلامی بودند، منهدم شده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption تصویری از حمله هوایی هواپیماهای روسی در سوریه که وزارت دفاع روسیه منتشر کرده است

بر اساس اعلام این وزارتخانه‌، هواپیماهای سوخو که عملیات بیست و چهار گذشته را انجام دادند، یگان‌های توپخانه و خمپاره‌انداز و یکی از مقرهای فرماندهان داعش در لاذقیه را نیز هدف قرار داده‌اند.

این وزارتخانه همچنین می‌گوید اطلاعاتی که به دست آورده نشان می دهند که این حملات باعث "وحشت" و "کاهش قابل ملاحظه" توان رزمی شبه نظامیان داعش شده است.

سرلشگر کوناشنکوف گفت که ردگیری ارتباطات داعش نشان می‌دهد که به دلیل حملات هوایی روسیه، آنها درخواست ارسال مهمات و نیروی کمکی برای رقه کرده‌اند.

او گفت به علت "افزایش چشمگیر" اهداف زمینی، که پروازهای تجسسی در شناسایی آنها نقش داشته، روسیه حملات هوایی خود را در سوریه "تشدید" کرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption تصویری از حملات هوایی دیشب هواپیماهای روسی در سوریه که وزارت دفاع روسیه منتشر کرده است

به گفته سرلشگر کوناشنکوف هواپیماهای سوخوی ۲۴-ام یک پایگاه تجهیزاتی داعش را در حلب "مستقیما" با موشک هدایت شونده KAB-۵۰۰ هدف قرار داده و دو تانک و پنج خودروی زرهی را منهدم کردند.

این در حالیست که منابع غربی از زمان شروع حملات هوایی روسیه (حدود دوازده روز پیش) در سوریه خبر می‌دهند که بیشتر این حملات با بمب‌های غیر هدایت شونده صورت می‌گیرد و کمتر از سلاح‌های هدایت شونده و دقیق استفاده می‌شود.

دولت های غربی از روسیه انتقاد می کنند که تنها به گروه داعش حمله نمی کند و با هدف قرار دادن گروه های مخالف بشار اسد که مورد حمایت غرب هستند، به تقویت حکومت اسد کمک می کند.

ژان-ایو لو داریان وزیر دفاع فرانسه جمعه گفت "هشتاد تا نود درصد" حملات هوای روسیه با هدف تحکیم رژیم بشار اسد صورت می‌گیرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption فرانسه نیز در سوریه با جنگنده‌های رافائل عملیات هوایی علیه داعش انجام می‌دهد

علاوه بر این از روسیه انتقاد شده که با اقداماتش در سوریه به تنش شیعه و سنی در منطقه دامن می‌زند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه امروز به این انتقادها پاسخ داد و گفت روسیه به هیچ وجه قصد تفرقه انداختن بین شیعه و سنی ندارد به عقیده او کشورهای سنی هم از عملیات روسیه در سوریه حمایت می‌کنند.

او گفت: "ما در هیچ شرایطی در سوریه خود را درگیر هیچ نوع تنش اعتقادی نخواهیم کرد. ما فقط یک هدف داریم: حمایت از یک دولت قانونی و برقراری ثبات سیاسی."

روسیه امروز همچنین اعلام کرد که در زمینه امنیت پرواز در آسمان سوریه هماهنگی بیشتری با آمریکا پیدا کرده است.

سرلشگر کوناشنکوف امروز گفت دومین ویدئو کنفرانس مقامات نظامی روسیه و آمریکا "حرفه‌ای و سازنده" بوده و ممکن است "برای اطمینان از امنیت هواپیماها در عملیات هوایی علیه تروریست‌های بین‌المللی در سوریه" به توافق برسند.