اسرائیل محدودیت‌های جدیدی را در بیت المقدس به اجرا می‌گذارد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

با ادامه خشونت در بیت‌‌المقدس، پلیس اسرائیل محدودیت‌هایی علیه فلسطینیان شهر به اجرا گذاشته و وزیر خارجه آمریکا گفته است برای آرام کردن اوضاع به منطقه سفر می‌کند.

روز چهارشنبه، ٢٢ مهر (١٤ اکتبر)، دفتر نخست وزیر اسرائیل در اطلاعیه اعلام کرد که بنا به تصمیم هیات دولت، پلیس بیت‌المقدس اجازه یافته رفت و آمد فلسطینیان به شرق این شهر را محدود کند و به فلسطینان نیز علیه ادامه حملات به یهودیان هشدار داده است. اماکن مذهبی اصلی مسلمانان و یهودیان در بیت‌المقدس شرقی واقع است.

در این اطلاعیه آمده است که فلسطینیانی که به یهودیان حمله کنند حق اقامت در بیت‌المقدس را از دست خواهند داد و خانه‌های آنان نیز تخریب خواهد شد. علاوه بر این، برای تقویت اقدامات امنیتی، نفرات جدید پلیس و ارتش به این شهر اعزام می‌شوند.

حق نشر عکس AFP
Image caption اسرائیل محدودیت‌های جدیدی را در شرق بیت المقدس به اجرا گذاشته است

در روزهای اخیر، موارد تیراندازی و حمله با چاقو به یهودیان در بیت المقدس افزایش یافته است. روز گذشته، یک مرد فلسطینی دو اسرائیلی را با شلیک گلوله کشت و یک فلسطینی دیگر که دو چاقو در دست داشت به سرنشینان یک اتوبوس حمله کرد. نیروهای پلیس یکی از فلسطینیان مهاجم را به ضرب گلوله از پای درآوردند و یک نفر دیگر را نیز زخمی کردند.

همچنین، در واقعه دیگری در بیت‌المقدس، یک مرد فلسطینی اتومبیل خود را به داخل صف مسافران اتوبوس راند و سپس از آن پیاده شد و با کارد افراد حاضر در محل را مورد حمله قرار داد. در این حمله یک نفر کشته و چند نفر دیگر زخمی شدند و فرد مهاجم نیز از پای درآمد.

علاوه بر این، پلیس اسرائیل گفته است که یک فلسطینی مسلح در یکی از شهرک‌های نزدیک تل اویو با چاقو به مسافران منتظر در یک ایستگاه اتوبوس حمله و چند نفر را زخمی کرد اما سایر حاضران در محل توانستند او را خلع سلاح کنند و به ماموران پلیس تحویل دهند.

موج خشونت در بیت‌المقدس از چند هفته پیش آغاز شده و به گفته منابع اسرائیلی، تا کنون هفت اسرائیلی و بیست و نه فلسطینی، که هشت کودک هم در میان آنان بودند، جان خود را از دست داده‌اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption تعدادی فلسطینی و اسرائیلی در خشونت‌های اخیر کشته و زخمی شده‌اند

روز دوشنبه بنامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در سخنانی در پارلمان این کشور گفت که "تروریسم چاقو به دست" را شکست خواهد داد و جنبش حماس، تشکیلات خودگردان فلسطینی و گروهی با نام "نهضت اسلامی" را مسئول تحریک مردم به خشونت معرفی کرد.

وی گفت که آنان با انتشار این شایعه که دولت اسرائیل در نظر دارد کنترل اماکن مذهبی مورد احترام یهودیان و مسلمانان را در دست بگیرد، باعث ایجاد تنش شده‌اند و این شایعه را "دروغ" و هدف از آن را به آشوب کشیدن بیت المقدس عنوان کرد. نخست وزیر اسرائیل از شهروندان عرب اسرائیل خواست تا "به خشونت پشت کنند و همزیستی با هموطنان یهودی خود را برگزینند."

در مقابل، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفته است که "روش تهاجمی و تجاوزکارانه" ساکنان شهرک‌های یهودی عامل برانگیختن احساسات خصمانه فلسطینیان بوده است.

با توجه به تشدید خشونت بین اسرائیلیان و فلسطینیان در بیت‌المقدس، روز گذشته جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت که در نظر دارد هرچه زودتر به منطقه سفر کند و تمامی تلاش خود را برای آرام کردن وضعیت به کار گیرد. آقای کری هنگام آغاز کار به عنوان وزیر خارجه آمریکا طرحی را برای به جریان انداختن روند مذاکرات بین اسرائیل و فلسطینیان به اجرا گذاشت که به نتیجه نرسیده است.

حق نشر عکس AP
Image caption کری با محمود عباس و شیمون پرز رئیس جمهوری سابق اسرائیل - کری برای 'آرام کردن اوضاع' عازم منطقه است

مطالب مرتبط