پوتین مسئولان ساخت یک مرکز فضایی را سرزنش کرد

حق نشر عکس AP
Image caption پوتین مسئولان اجرای طرح را مورد انتقاد شدید قرار داده است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مقامات مسئول ساخت یک مرکز فضایی را به خاطر تاخیر در تکمیل این طرح مورد انتقاد قرار داده است.

این مجتمع در منطقه وسوتوچنی، واقع در ۵٠٠٠ کیلومتری شرق مسکو و در نزدیک مرز چین واقع شده و قرار بود چهار ماه پیش راه اندازی شود. اجرای این طرح با اتهامات فساد مالی همراه بوده است.

در صورت تکمیل این طرح، روسیه از امکانات مستقل برای پرتاب سفینه‌های سرنشین دار برخوردار خواهد شد و دیگر به استفاده از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان وابسته نخواهد بود. بایکونور در دوره اتحاد شوروی ساخته شده است.

در بهار امسال، کارگران طرح ووستوچنی به دلیل اینکه برای چند ماه دستمزدی به آنان پرداخت نشده بود دست به اعتصاب زدند و سرانجام با توسل به رئیس جمهوری، توانستند حقوق معوقه خود را دریافت کنند.

چندی بعد، مدیران سه شرکت طرف قرارداد طرح به اتهام فساد مالی بازداشت شدند و اتهام یکی از آنان شامل اختلاس مبلغی حدود یک میلیون دلار بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهوری روسیه گفته است که انتظار دارد پایگاه فضایی به زودی تکمیل شود

آقای پوتین که برای بازدید به این محل رفته بود، گفت که سوء استفاده مدیران شرکت‌ها دلیل عدم پرداخت دستمزد کارگران بوده است و دولت مرکزی مبالغ مورد نیاز طرح را به موقع پرداخته بود.

وی از آژانس فضایی روسیه - روسو کوسموس - و شرکت دولتی مسئول نظارت بر اجرای این طرح ساختمانی اتتقاد کرد و گفت که آنها نظارت لازم را بر مقاطعه‌کاران اعمال نکردند.

دمیتری روگوزین، معاون نخست وزیر روسیه که آقای پوتین را در این بازدید همراهی می‌کرد، گفت که دولت بیست پرونده اختلاس را در ارتباط با طرح ووستوچنی به جریان انداخته است.

رئیس جمهوری روسیه گفت که انتظار دارد که این طرح طوری پیشرفت کند که تا ماه آوریل آمادگی پرتاب یک سفینه را داشته باشد.