ابراز نگرانی آمریکا از حملات گروه‌های پیکارجو و افزایش یهودی‌ستیزی

حق نشر عکس
Image caption جان کری در مراسم ارائه گزارش سالانه آزادی‌های مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی از وضعیت آزادی مذهبی در سراسر جهان به حملات گروه‌های پیکارجو به اقلیت‌های دینی در خاورمیانه و افزایش یهودی‌ستیزی در اروپا اشاره کرده است.

گزارش سالانه آزادی‌های مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا به موارد متعدد حملات گروه‌های پیکارجو از قبیل گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) اشاره کرده است.

این گزارش به موارد نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران، روسیه و چین هم پرداخته است.

این گزارش در مورد ایران می‌گوید که دولت این کشور اقلیت‌های مذهبی را مورد آزار و اذیت قرار داده، و این اقلیت‌ها با خطر بازداشت و اعدام رو‌به‌رو هستند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این گزارش را رد کرده است. خانم افخم گفته است: "گزارش کلیشه‌ای وزارت خارجه آمریکا تکرار اتهامات و ادعاهایی است که جمهوری اسلامی ایران در مناسبت‌های مختلف نادرستی کامل آنها را اعلام نموده است."

این گزارش همچنین به تهدیدهای روافزون متوجه اقلیت‌های مذهبی در خاورمیانه، آفریقا و آسیا پرداخته است.

داعش در مناطق تحت کنترل خود در عراق و سوریه، مسیحیانی را که صدها سال در آنجا زندگی کرده‌اند، مجبور به ترک خانه و کاشانه خود و یا پرداخت جزیه کرده است. بسیاری از آنها کشته و شماری هم ربوده شده‌اند.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش خود گفته است که اگرچه بسیاری از دولت‌ها در جهان تلاش بسیاری برای پایان دادن به موارد تبعیض و نقض حقوق کرده‌اند اما بازیگران غیردولتی مانند گروه داعش فعال‌تر شده‌اند.

در نیجریه و کشورهای همسایه آن، گروه بوکوحرام در سال ۲۰۱۴ بیشتر از مجموع پنج سال قبل، آدم کشت و بیشتر قربانیان آنها را مسیحیان و مسلمانان میانه‌رو تشکیل می‌دادند.

به نوشته این گزارش، در پاکستان، گروه‌های پیکارجو اتوبوس حامل شیعیان هزاره را منفجر کردند و بارها به اماکن مذهبی حمله و شماری را کشتند.

این گزارش می‌گوید تبعیض در حق اقلیت‌ها تنها از سوی رقبا و دشمنان آمریکا مانند ایران و چین صورت نمی‌گیرد بلکه چنین اقداماتی از سوی متحدان نزدیک آمریکا مانند عربستان و دموکراسی‌هایی چون فرانسه و آلمان نیز انجام می‌شوند.

گزارش سالانه آزادی‌های مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا تاثیر مستقیمی بر سیاست‌های این کشور ندارد اما جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که این گزارش به عنوان منبعی برای دیپلمات‌ها و فعالان عمل خواهد کرد.