'روسیه شاید مراقبت مرز تاجیکستان با افغانستان را برعهده بگیرد'

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که روسیه ممکن است بار دیگر کنترل نیروهای مرزبانی در مرز مشترک تاجیکستان با افغانستان را به طور کامل برعهده گیرد.

این خبرگزاری به نقل از معاون وزارت دفاع روسیه نقل کرده است که روسیه در تاجیکستان دارای مقر نظامی است و "این احتمال وجود دارد." اگرچه او تاکید کرده است که تصمیم در این باره از سوی مقامات سیاسی کشور اتخاذ خواهد شد.

پیشتر (چهارشنبه ۱۵ مهر/ ۷ اکتبر) سرهنگ یاروسلاو رُشوپکین، نماینده حوزه نظامی مرکزی روسیه، به خبرگزاری "تاس" گفت که این کشور قصد دارد برای تقویت نیروهایش در تاجیکستان چرخبال‌های تهاجمی و ترابری به تاجیکستان ارسال کند.

انتشار این خبر درست یک روز پس از دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با امامعلی رحمان، همتای تاجیکش، در شهر سوچی صورت می‌گیرد. در این دیدار آقایان پوتین و رحمان از وضعیت امنیتی در مناطق مرزی تاجیکستان در شمال افغانستان ابراز نگرانی کردند.

پایگاه ۲۰۱ روسیه در تاجیکستان با بیش از هفت هزار نیرو بزرگ ترین پایگاه نظامی روسیه در خارج از این کشور محسوب می‌شود. بر اساس توافقات بین مسکو و دوشنبه، حضور این پایگاه در تاجیکستان تا سال ۲۰۴۲ تمدید شده است.

یگان‌های پایگاه نظامی روسیه در شهرهای دوشنبه، پایتخت، کولاب و قرغان‌تپه، در جنوب تاجیکستان، مستقرند.

نیروهای مرزبان روسیه از اولین روزهای کسب استقلال تاجیکستان در سال ۱۹۹۱حمایت از مرز مشترک تاجیکستان با افغانستان را بر عهده داشتند. این نیروها در تابستان سال ۲۰۰۵ پس از تقریبا صد سال حضور در منطقه از مرز خارج شدند و تنها تعدادی از مشاوران نظامی روسیه برای همکاری با مرزبانان تاجیک در مناطق مرزی باقی مانده‌اند.