اردوغان: اروپا دیر به اهمیت ترکیه در جلوگیری از موج پناهجویان پی برده است

حق نشر عکس AP
Image caption اردوغان از اهمیت ترکیه سخن گفته و اروپائیان را فاقد صمیمیت توصیف کرده است

رئیس جمهوری ترکیه از اهمیت کشورش در مقابله با موج پناهجویان به اروپا سخن گفته و اروپائیان را به نداشتن صمیمیت در رفتار با ترکیه متهم کرده است.

روز جمعه، ٢٤ مهر (١٦ اکتبر)، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، با اشاره به خبر توافق روز گذشته کشورهای اتحادیه اروپا برای کمک به ترکیه در جلوگیری از حرکت هزاران پناهجو از سوریه به اروپا، گفت که اروپائیان دیر به اهمیت ترکیه در حل این بحران پی بردند.

شامگاه گذشته، رهبران بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا بر سر دادن امتیازاتی به ترکیه از جمله تسهیلاتی برای سفر شهروندان آن کشور به کشورهای عضو این اتحادیه، تسریع در مذاکرات برای پذیرش ترکیه و همچنین اعطای کمک‌های نقدی به آن کشور به تفاهم رسیدند.

آقای اردوغان گفت که کشورهای اروپایی تنها زمانی به عمق بحران پناهجویان پی بردند که تصویر جنازه کودک خردسال یک مهاجر عازم اروپا را در رسانه‌ها مشاهده کردند و افزود: "برای چه مدتی پیش از آن، ما فریاد می‌زدیم و هشدار می‌دادیم؟ در حال حاضر، ترکیه میزبان دو میلیون و دویست مهاجر سوری و سیصد هزار مهاجر عراقی است."

رجب طیب اردوغان گفت که امنیت و ثبات غرب و اروپا وابسته به امنیت و ثبات ترکیه است و افزود که در ملاقاتی که با مقامات اتحادیه اروپا داشته، آنان به این موضوع اذعان داشته‌اند. وی سپس پرسید: "اگر بدون ترکیه، ثبات و امنیتی در کار نیست، چرا ترکیه را به اتحادیه اروپا راه نمی‌دهید؟ مساله این است که آنان خلوص ندارند، می‌گویند که در مورد ناتو اشتباه کردیم، نباید همین اشتباه را در مورد اتحادیه اروپا تکرار کنیم."

قرار است آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز یکشنبه در آنکارا با مقامات ارشد دولت ترکیه ملاقات و گفتگو کند. در جلسه روز گذشته رهبران اتحادیه اروپا، تصمیم گرفته شد که "مبلغ قابل توجهی" برای کمک در اختیار ترکیه قرار گیرد تا در بهبود وضعیت پناهجویان در آن کشور و جلوگیری از حرکت آنان به سوی اروپا به کار رود. هنوز میزان این مبلغ مشخص نشده اما خانم مرکل از رقم ٣ میلیارد یورو سخن گفته است.

در چند ماه اخیر، ورود هزاران پناهجو به ویژه آوارگان سوری، به کشورهای عضو اتحادیه اروپا به امید دریافت پناهندگی و نیز چشم‌انداز ادامه این روند، کشورهای اروپایی را به چاره‌اندیشی واداشته است. به نظر می‌رسد که راه حل این کشورها، کمک به ترکیه برای نگهداری پناهجویان سوری و عراقی در آن کشور بوده است.

خبر تفاهم میان اتحادیه اروپا و ترکیه برای کمک به این کشور، کمتر از دو هفته مانده به انتخابات پارلمانی ترکیه منتشر می‌شود و منتقدان دولت به رهبری حزب حاکم عدالت و توسعه گفته‌اند که آقای اردوغان در صدد بهره‌برداری انتخاباتی از این موضوع برخواهد آمد.

این حزب طی بیش از یک‌دهه گذشته از اکثریت قاطع پارلمانی برخوردار بود اما در انتخابات ماه ژوئن سال جاری نتوانست به چنین اکثریتی دست یابد و دولت جدید را تشکیل دهد.

حزب عدالت و توسعه انتظار دارد در انتخابات ماه نوامبر بار دیگر اکثریت پارلمانی را به دست آورد.

مطالب مرتبط