دوشنبه: ایرانیان در انتخابات سراسری کانادا

Image caption برای نخستین بار در تاریخ کانادا چهار نفر از شش نامزد این انتخابات، ایرانی تبارند

مناظره‌ نامزدهای کرسی‌های مجلس فدرال کانادا در آستانه روز انتخابات این کشور امری عادی است.

مناظره‌ای که چند روز پیش از انتخابات در شمال شهر تورنتو برگزار شد اما بی‌سابقه بود.

برای نخستین بار در تاریخ کانادا چهار نفر از شش نامزد این انتخابات، ایرانی تبارند و میزبان مراسم هم نهاد مدنی مستقلی به نام کنگره ایرانیان کانادا است. ده‌ها ایرانی هم که سالن را پر کرده بودند، ساکن دو حوزه انتخابی در تورنتو و حومه آن هستند که بسیاریشان شهروند کانادا شده‌اند و حق رای دارند.

برای نامزد شدن از سوی سه حزب اصلی ‍- محافظه کار (راست گرا‍‍) لیبرال (میانه رو) و دموکرات نو‍ (چپ گرا) - نامزدها ماه‌ها است برای جلب آرای اعضای حزبی که در آن فعال هستند تلاش می کنند.

فردی که در انتخابات درون حزبی به پیروزی برسد می‌تواند به نمایندگی از آن حزب در رقابت‌های سراسری برای نشستن بر یکی از ۳۳۸ کرسی مجلس فدرال شرکت کند. موفقیتی که نصیب چهار ایرانی حاضر در آن مناظره شده است.

Image caption علی احساسی از حزب لیبرال در حوزه انتخابیه معروف به ویلودل نامزد شده است

علی احساسی از حزب لیبرال در حوزه انتخابیه معروف به "ویلودل"، پویان طبسی‌ن‍‍‍ژاد از همان حوزه اما به نمایندگی از حزب دموکرات نو، مایکل پارسا از حزب حاکم محافظه‌کار از حوزه انتخابی معروف به "ریچمود هیل" و مجید جوهری از همان حوزه انتخابی ولی به نمایندگی از حزب لیبرال نامزد شده‌اند.

در صورت موفقیت هر یکی از این چهار نامزد در جلب اکثریت آرای ایرانیان و غیره ایرانیان در این دو حوزه در روز دوشنبه ۲۷ مهرماه ‍(۱۹ اکتبر) برای نخستین بار یک ایرانی-کانادایی به پارلمان این کشور راه پیدا خواهد کرد.

رهبر هر کدام از سه حزب اصلی که بیشترین کرسی‌ها را از آن خود کند نخست وزیر کانادا خواهد شد. این مقام در ده سال گذشته در اختیار "استیون هارپر" رهبر حزب محافظه کار بوده است.

آقای هارپر در این یک دهه سیاست خارجی کانادا را به طرفداری بی چون و چرا از اسرائیل سوق داد و به شدت از تلاش‌ها برای افزایش فشارها بر ایران و انزوای دیپلماتیک تهران حمایت کرد.

تصمیم دولتش به قطع ناگهانی روابط با ایران و بستن سفارت ها دردو کشور به ویژه در میان ایرانیان کانادا که جمعیت‌شان ۴۰۰ هزار نفر تخمین زده می شود بحث برانگیز شد. این اقدام صرف نظر از انگیزه‌هایش مشکلات متعددی برای اقلیت ایرانی ایجاد کرد.

Image caption پویان طبسی‌ن‍‍‍ژاد از حوزه ویلودل به نمایندگی از حزب دموکرات نو نامزد شده است

نبود خدمات کنسولی برای تمدید گذرنامه و دیگر امور اداری تا لزوم سفر به کشورهای همسایه ایران برای تقاضای انواع ویزای کانادا برخی از این مشکلات هستند.

در مناظره انتخاباتی نامزدهای ایرانی‌تبار موضوع قطع رابطه با ایران از داغترین‌ها بود. در حالی که مایکل پارسا به نمایندگی از حزب حاکم از این تصمیم نخست وزیر دفاع کرد، پویان طبسی نژاد، علی احساسی و مجید جوهری آن را اشتباه و به ضرر منافع ایرانیان کانادا دانستند.

آقای احساسی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی تاکید کرد که اگر حزب مطبوعش در انتخابات پیروز شود در سیاست‌های دولت محافظه کار با ایران تجدیدنظر خواهد شد.

دولت کانادا همچنین با توافق هسته‌ای با سردی برخورد کرد و گفت فعلا قصد لغو تحریم های یک‌جانبه را ندارد.

اعضای کنگره ایرانیان کانادا در آغاز این جلسه مناظره گفتند شرکت پر تعداد ایرانی تبارها در فعالیت‌های انتخاباتی نشان‌دهنده حساسیت بیشتر این اقلیت به منافع خود در کاناداست.

Image caption مایکل پارسا از حزب حاکم محافظه‌کار در حوزه انتخابی ریچمود هیل نامزد شده است

در سطح ملی هم در حالی که نخست وزیر کانادا تاکید می‌کند که ماندن او در قدرت تضمین کننده ثبات اقتصادیست رهبران دو حزب لیبرال و دموکرات نو می‌گویند در صورت پیروزی تغییرات جدی در سیاست های اقتصادی و خارجی کشور ایجاد خواهند کرد.

امید به تغییر

براساس نظرسنجی‌ها اکثریت قاطع کانادایی‌ها هم خواستار تغییرند. این قاعدتا باید کار احزاب مخالف را برای پیروزی ‍آسان کند. اما در عمل تقسیم آرای مخالفان دولت محافظه کار میان دو حزب اصلی رقیب، به شکست آنها در سه انتخابات پیشین انجامیده است.

هرچند نظرسنجی‌ها در این ساعات پایانی تبلیغات از پیشی گرفتن حزب لیبرال حکایت دارد اما سه حزبی بودن رقابت‌ها پیش بینی نتایج را بسیار مشکل کرده است.

Image caption مجید جوهری از حوزه انتخابی ریچموندهیل به نمایندگی از حزب لیبرال نامزد شده است

در صورت پیروزی حزب لیبرال رهبرش "جاستین ترودو" نخست وزیر می شود. آقای ترودو که پدرش در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی ۱۵ سال نخست وزیر کانادا بود ۴۲ سال دارد و در صورت پیروزی یکی از جوان ترین نخست وزیران تاریخ کانادا خواهد شد.

او وعده داده روابط کانادا را با دنیای خارج بهبود ببخشد، با قرض کردن و تحمل کسری بودجه، سرمایه گذاری در زیربناها را به امید رونق دادن به اقتصاد افزایش دهد و کانادا را دوباره به مبارزه جدی با گرمایش زمین متعهد کند.

انتخاباتی که نتایجش هم فرصتی برای وزن‌کشی سیاسی برای اقلیت رو به رشد ایرانی - کانادایی ست و هم در صورت شکست دولت حاکم می‌تواند به بهبود روابط ایران و کانادا بینجامد.

مطالب مرتبط