اردوغان خواستار تسریع عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا شد

حق نشر عکس AFP
Image caption رجب طیب اردوغان و آنگلا مرکل

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه می‌گوید علاوه بر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، از فرانسه، بریتانیا و اسپانیا خواسته از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کنند و به آن سرعت ببخشند.

خانم مرکل امروز (یکشنبه ۲۶ مهر) وارد استانبول شد تا در مورد طرح اتحادیه اروپا برای حل بحران پناهجویی با مقامات ترکیه دیدار کند.

هر دو کشور وعده داده‌اند که برای حل این بحران از نزدیک همکاری کنند.

خانم مرکل علاوه بر این وعده داده تا از امکان سفر شهروندان ترکیه به آلمان بدون نیاز به ویزا و همچنین از عضویت این کشور در اتحادیه اروپا حمایت کند.

با این حال اختلاف نظر بین دو کشور هنوز وجود دارد و به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، درباره مبلغی که ترکیه باید برای تقویت مرزبانی خود دریافت کند اختلاف نظر وجود دارد.

امروز احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه نیز پس از گفتگو با آنگلا مرکل گفت ترکیه و اتحادیه اروپا برای حل بحران پناهجویی به توافق‌هایی رسیده‌اند، هر چند هنوز باید درباره مسائلی بحث و مذاکره کرد.

دولت‌های اروپایی سه روز پیش توافقی را امضا کردند که هم موج ورود مهاجران به اروپا را سبک‌تر مى‌کند و هم ممکن است ترکیه را یک گام به پیوستن به اتحادیه اروپا نزدیک‌تر کند.

رهبران اتحادیه اروپا موافقت کرده‌اند که ویزاى شنگن را زودتر از موعد مقرر قبلى در اختیار آن دسته از شهروندان ترکیه بگذارند که خواهان سفر به اتحادیه اروپا هستند و در عین حال مذاکرات با ترکیه را براى پیوستن به اروپا از سر بگیرند.

منتقدان حزب عدالت و توسعه، حزب آقای اردوغان، می‌گویند او از تفاهم اتحادیه اروپا و ترکیه، در انتخابات پارلمانی ترکیه که کمتر از دو هفته دیگر برگزار می‌شود بهره‌برداری تبلیغاتی خواهد کرد.