عملیات ارتش سوریه و متحدانش در پنج استان شمالی و غربی

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای ارتش سوریه در شرق حلب در حال نبرد با شبه‌نظامیان داعش هستند

نیروهای حکومت بشار اسد و شبه‌نظامیان متحد آنها با حمایت هوایی روسیه در حال نبرد با شورشیان در پنج استان شمالی و مرکزی سوریه هستند.

از لبنان هم خبر می‌رسد که انفجار در یک شهر مرزی با سوریه چند کشته و زخمی به جا گذاشته است.

هم‌زمان هزاران نفر از ساکنان مناطق درگیر به ویژه در مناطق جنوبی شهر حلب، دومین شهر بزرگ سوریه برای فرار از خشونت‌ها از خانه‌هایشان گریخته‌اند.

عملیات ارتش سوریه و متحدانش در حلب چند روز پیش آغاز شد که با پیشروی‌هایی همراه بود.

به گزارش جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در منطقه، نیروهای سوری در چند جبهه در حال نبرد با شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند، از جمله در دیرالزور در شرق، مناطق شرقی استان حما در شمال دمشق و در حومه شرقی شهر حلب.

هم‌زمان از حلب گزارش شده است که فرمانده نظامی یکی دیگر از گروه‌های شورشی در عملیات ارتش سوریه و متحدانش در حلب کشته شده است.

گروه "نورالدین زنگی" اعلام کرده است که اسماعیل ناصیف، رهبر این گروه، در جریان نبردها در جنوب استان جان خود را از دست داده است.

این گروه نقشی اساسی در تسلط شورشیان بر نیمه غربی حلب داشته است.

انفجار در لبنان

همچنین بنا بر گزارش‌ها از لبنان، وقوع انفجاری در شهر عرسال در نزدیکی مرز سوریه دست کم هشت کشته به جا گذاشته است.

این شهر میزبان ده‌ها هزار پناهجوی سوری است. بعضی گزارش‌ها حاکی است که ارتش لبنان در این منطقه در حال هدف قرار دادن گروه‌های شبه‌ظامی در حومه عرسال بوده است.

این شهر در طی دو سال گذشته از مناطق اصلی درگیری در مرز ترکیه محسوب می‌شود.

سال گذشته در جریان نبرد شورشیان با نیروهای ارتش لبنان برای به دست گرفتن کنترل عرسال هم داعش و هم جبهه نصرت گروهی از سربازان و ماموران پلیس لبنان را گروگان گرفتند. دست کم جهار نفر از گروگان‌ها در آن زمان کشته شدند.