دولت اسرائیل خواهان اعطای اختیارات بیشتر به پلیس شد

حق نشر عکس Reuters

دولت اسرائیل پیشنهاد کرده که به پلیس این کشور از جمله در مورد "توقف و بازرسی" افراد اختیارات بیشتری داده شود.

این پیشنهاد دولت به دنبال افزایش حملات مهاجمان فلسطینی مطرح شده است.

در جریان موج تازه‌ از خشونت‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان دست‌کم ۵۰ نفر کشته شده‌اند.

در این موج تازه، حملاتی با سلاح سرد، اسلحه یا اتوموبیل علیه اسرائیلی ها انجام شده که مأموران اسرائیلی با تیراندازی به آن پاسخ داده اند.

در تازه‌ترین دور از این خشونتها دیروز یکشنبه ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) در حمله‌ای با سلاح گرم و چاقو در یک ایستگاه اتوبوس در شهر بئرشبع در جنوب اسرائیل، یک سرباز اسرائیلی کشته و چندین نفر زخمی شدند.

پلیس اسرائیل گفت که مهاجم، که تصور می‌شود فلسطینی بوده، کشته شده است.

همزمان گزارش شده است که یک مهاجر اریتره‌ای که به اشتباه مهاجم تصور شده بود، ابتدا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و سپس مردم به او حمله کردند. این مرد سپس بر اثر جراحات وارده جان سپرد.

موج تازه خشونت‌ها در جریان افزایش تنش در مکانی مقدس در بیت المقدس شرقی، بالا گرفت.

نیروهای امنیتی اسرائیل محدودیت‌های شدیدتری در بیت‌المقدس و کرانه باختری اعمال کرده‌اند، و گاه با معترضان فلسطینی درگیر شده‌اند.

اسرائیل شروع به ایجاد یک دیوار بتونی به بلندی ۵ متر میان ناحیه جبل مکبر در بیت المقدس شرقی و ناحیه یهودی‌نشین آرمون هاناتزیو در همسایگی آن کرده است.

مقام‌های اسرائیلی در بیت‌المقدس پافشاری می‌کنند که احداث دیوار اقدامی موقتی در ناحیه‌ای است که "پرتاب سنگ و ککتل مولوتف به سوی خانه ها و وسایل نقلیه یهودیان در آن سابقه دارد."

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، قرار است این هفته با رهبران اسرائیلی و فلسطینی دیدار کند.

او گفت که در تلاش برای کمک به بازگشت آرامش در منطقه،‌ به طور جداگانه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطینی دیدار خواهد کرد.